Kravarica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kravaricë
Mrizisht
Fshat
Vendndodhja
Kravaricë is located in Kosova
Kravaricë
Kravaricë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 25′ 22″ Veri

21° 22′ 60″ Lindje

Kravaricë është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Mrizaj dhe Mrizisht. Fshati shtrihet 9 km në jugperëndim të Gjilanit. Është vendbanim kodrinor të tipit të grumbulluar.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mikrotoponimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mikrotoponimet më kryesore janë: Lugi i Vogël, Blinaja, Lloburja, Reka e Sllakofcit, Udhët e Kuqe, Kah Vorret, Dardha e Bardhë, Lluga e Zezë, Prroni i Mollave, Rrafshaku, Arat të Vorret

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime Statistikore : Në vitin 1948 kishte 22 shtëpi me 152 banorë ; në vitin 1953 kishte 23 shtëpi me 176 banorë; në vitin 1956 kishte 23 familje me 191 banorë ; në vitin 1961 kishte 27 shtëpi me 260 banorë ; 1971 kishte 31 shtëpi me 298 banorë ;në vitin 1981 kishte 43 shtëpi me 306 banorë. Në vitin 1999 fshati gjithsej kishte 32 shtëpi me rreth 300 banorë. Por në vitin 1999 nga pasojat e luftës dje sulmeve serbe u dogjën dhe u shkatërruan 3 shtëpi dhe disa objekte të tjera.Popullata ishte dëbuar nga aty dhe ishin zhvendosur në disa fshtra të Vitisë (Sllatinë,Sodovinë) , ndërsa disa kishin qëndruar edhe nëpër male.

Familjet e këtij fshati janë: Llapashticët, Jabuçanët, Gjigolët, Pasjaqët, Lipovicët, Bucalitë etj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]