Capari (Gjilan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Capar
Fshat
Vendndodhja
Capar is located in Kosova
Capar
Capar
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 27′ 13″ Veri

21° 32′ 54″ Lindje

Capar është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi është i vendosur pran kodrës së Gurit të Bardhë. Kufizohet në lindje me Bukovikun, në jug-lindje me Pogragjën, në jug me Uglarin, dhe në perëndim me Malishevën. Ky vendbanim është krijuar para 180 viteve, nga banorët e ardhur nga Mërkoja vendbanim në Jabllanicë.

Toponimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Po me etimologji shqipe në këtë anë del edhe vetë fshati Capar i komunës së Gjilanit, që gjendet nja 10 km larg qendrës komunale. Është fshat kodrinor-malor e me kullota të mira për bagëti. S’ka dyshim se emërtimi vjen nga cap + ar > capar.[1] Gjatë hulumtimeve në terren, kemi ndeshur edhe dy mikrotoponime të tjera formuara me fjalën e etimonit tonë cap: Capari Madh,[2] një vend me drurnj – kullotë për dhi – cjep dhe Capari Vogël, vend me sipërfaqe më të vogël se Capari (Madh), po ashtu me drunj, ku e kanë qejfin të kullosin dhitë e fshatit.Edhe shumë toponime e mikrotoponime në tërthorettona, si bie fjala emërtimi Capar , ku mund të shpjegohen nga zoonimi cap, përkatësisht një vend – kullotë dhish, cjepsh,...

  • Toponimet: Kroni i Durakut, Kroni i Hajdukut, Kroni i Lajthisë, Lugu i shkurtë,...


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Toponimet në anamoravë.fq.526 nga B.Kryeziu
  2. ^ Kryeziu, AKTET, Vol. III, Nr 4 527

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]