Gadishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gadish
Fshat
Vendndodhja
Gadish is located in Kosova
Gadish
Gadish
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 60000
Prefiksi -
Targa 06
Koordinatat 42° 20′ 15″ Veri

21° 30′ 45″ Lindje

Popullsia 60 banorë (2011)

Gadish është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mikrotoponimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Stupi
  • Shtomnat
  • Linora
  • Bregi
  • Zabeli i Madh
  • Zabeli i Vogël
  • Baricat

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Migrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

- Në vitet e 80'ta mendohet të ketë pasur rreth 500 banorë por për shkak të kushteve ekonomike: zhvillimi i energjetikës, asfaltimi i rrugës, mungesa e institucioneve publike, etj. Banorët mirgojnë pothuajse 60% e tyre rreth qytetit të Gjilanit dhe Lipjanit.

Ditët e Sotme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ditët e sotme shumica e popullatës janë larguar dhe janë të paktë ata që japin fryte bujqësore për të tjerët . Mendohet që në ditët e sotme të ketë të banuara rreth 20 shtëpi me rreth 60 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Energjetika dhe komunikacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1982 fshati Gadish pasurohet me enegjri elektrike pas kërkesave të shumta nga fshatarët. Në vitin 2010 bëhet asfaltimi i magjistales dhe rrugës që lidh Gadishin me Gjilanin dhe Lipjanin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gadishi gjendet në pjesën veri-perëndimore të qytetit të Gjilanit, kufizohet për rreth me fshatrat e tjera si: Zhegocin,Kishnapolën, Gumnishtën. Gadishi ka qenë fshat i banuar qysh në vitet e para të shek.XX. Mendohet që gjatë viteve të 50'ta të jetë ndërtuar Shkolla e Parë, por pas dëmtimeve të shumta fshatarët bashkë me organin drejtues komunal ndërtojnë objektin e ri shkollor në hyrje të fshatit SHF."Afërdita" pasi që e vjetra ishte brenda në fshat. Fshati gjatë viteve të 80'ta kishte diku rreth 50 shtëpi. Gadishi gjendet gjatë kilometrit të 8 të magjistrales Gjilan-Gadime-Lipjan.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]