Uglara (Gjilan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uglarë
Margesh
Fshat
noform
Pamje e fshatit nga pjesa kodrinore
Vendndodhja
Uglarë is located in Kosova
Uglarë
Uglarë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 60000
Prefiksi -
Targa 06
Koordinatat 42° 25′ 25″ Veri

21° 31′ 31″ Lindje

Uglarë është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Margesh.[1] Gjendet 5 kilometra larg qendrës komunale të Gjilanit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uglarë është vendosur në dy anë e lumit Morava e Binçës, në skajin jug-lindor të Fushës së Gjilanit. Uglarë ka 250 shtepi te banueshme dhe ka dikun rreth 1500 banorë .

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia e fshatit Uglarë perbehet prej 1500 banorëve ku 100% jan shqipetar dhe ka disa lagje.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një ekonomi të zhvilluar. Banorët kryesisht merren me bujqësi dhe blegtori.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Uglarë ka shkollën e plotë fillore "Vehbi Ibrahimi", me rreth 250-300 nxënës.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zeqir Zeqiri

Fatmir Ibishi

Vehbi Ibrahimi

Osman Bilalli

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 120. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]