Vrapçiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vrapçiq
Thanëzë
Fshat
Vendndodhja
Vrapçiq is located in Kosova
Vrapçiq
Vrapçiq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 520 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 25′ 6″ Veri

21° 24′ 33″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja Shtrihet rreth 10 km në juglindje të Gjilanit. Është vendbanim I tipit të grumbulluar, I vendosur në një shpatinë e rrethuar me kodrina. km2

Vrapçiq është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Thanisht dhe Thanëzë.

Fshati Vrapçiq me sipërfaqe prej 249.1012 Ha. Është fshat i komunës së Gjilanit, vendë rural i cili është largë qytetit 9 Km, ndërsa vijë ajrore 4650 metra. Ndodhet në jugperëndim të Gjilanit. Kufizohet me fshatrat: Cernicë, Kravaricë, Ballancë, Devajë (Komuna të Vitisë) dhe komunën e Parteshit. Ka përafërsisht 400 banorë me gjithesej 58 shtëpi të banueshme. Popullsia i takon 100% Besimit Islam. Gjatë luftës së fundit nga forcat serbe kan mbetur 3 të vdekur Vehbi Miftari, Vedat Selimi të vrarë, ndërsa menjëherë pas luftes Emin Emini mbytet në një zonë të minuar. Fshati Vrapçiq është pothuajse fshati i vetëm i cili nuk ka Ujësjellës, Kanalizim, Shkollë dhe Xhami, madje as transport për bartjen e udhëtarëve Fshat-Qytet.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]