Lipovica (Gjilan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lipovicë
Blinajë
Fshat
noform
Vendndodhja
Lipovicë is located in Kosova
Lipovicë
Lipovicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 24′ 2″ Veri

21° 32′ 40″ Lindje

Lipovicë është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Blinajë.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lipovica shtrihet rreth burimit të degës së djatht të përronit të Pisjanit, dhe është i shpërndarë,kodrinoro-malor i vendosur në Malet e Karadakut.

Mikrotoponimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mikrotoponimet më karakteristike jan: Ara Gjakoves, Kroni i Laqit, Rudina, Kotlina, Gjoli, Usriq, Mllaka, Ramaca, Paratishta, Kernjaqa, Kroni Barutit, Ramideja, Prroni Hores, Llaqkorid, Rogata, Ara Puqanit, Kllaqi, Yabeli te Kroni, ...etj.[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Lipovicë banojn vetëm disa banorë të cilët mirren me bagëti e blegtori, shumica e popullatës janë shpërngulur në Velekincë mbi shkollë në rrugën për Livoçë (Lagja e Lipovicëve - Blinishtës)- Komuna e Gjilanit, ku jetojn mbi 50 shtëpi, pastaj në Lagjen e Arbëris së Gjilanit mbi 10 shtëpi në rrugën e prishtinës rreth 10 shtëpi, në dheun e bardhë 5 shtëpi, në Livoçë të Gjilanit rreth 10 shtëpi, pastaj në Malishevë të Gjilanit rreth 10 shtëpi. Si dhe shum nga popullata e kesaj treve jetojn në Preshevë dhe Kumanovë si dhe në mergatë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne kuadër të zhvillimit të arsimit dhe kulturës, nga Lipovica e Karadakut kan dalur një kuadër i të rinjëve mjaft produktiv. Me prejardhje nga kjo trevë deri ne vitin 2011.

 • Magjistër i gjuhës Shqipe : Tahir Arifi-n (Njëkohësisht edhe ish Drejtor i drejtoriatit për kultur dhe Sport) , pastaj Magjistër i së drejtës ndërkombëtare ekonomike: Xhelil Neziri-n, Specialist i mjeksisë Familjare : Shefqet Murtezi-n, Specialist i mjekësis Emergjente: Enver (Saqip) Murtezi,
 • Fahredin Rashiti Veprimtar i arsimit dhe aktualisht arsimtar në shkollë dhe ish drejtor i shkollës "Mulla Idris Gjilani" të VelekincësGjilani t dhe paraleles së ndarë në Myqybabë në tri mandate, ka kontribuar si edhe shumë të e tjerë, sikur edhe shumë e shumë kuadra tjerë të cilët kanë pozita të ndryshme nëpër instituione të Kosovës.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martiret gjate dhe pas LDB[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

LIPOVICË •

 • BAJRAM MEHMETI 30 v •
 • ISAK S. DEMIRI 30 v •
 • JASHAR Z. SELIMI •
 • JUSUF B. SELIMI-HOXHË LIPOVICA 65 v •
 • KADRI A. SELIMI •
 • KAMBER HAJRULLAHU •
 • RAHIM J. NEZIRI •
 • SHABAN MEHMETI •
 • RIFAT B. SELIMI 40 v •
 • XHEMAJL A. NEZIRI 45 v •

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 53. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,
 2. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 57. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]