Poneshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ponesh
Fshat
Vendndodhja
Ponesh is located in Kosova
Ponesh
Ponesh
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 616 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 29′ 25″ Veri

21° 22′ 26″ Lindje

Ponesh është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e toponimit Ponesh ka prejardjen e saj në një simbiozë historik gjuhësore shqiptaro-arumune (vlleh).[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë
1948 889
1953 998
1961 1.197
1971 1.348
1981 1.409
1991 1.352
2011 967[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.
  2. ^ http://pop-stat.mashke.org/kosovo-census-ks.htm

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]