Livoçi i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Livoç i Epërm
Fshat
noform
Liqeni Artificial, penda e Livoçit
Vendndodhja
Livoç i Epërm is located in Kosova
Livoç i Epërm
Livoç i Epërm
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 517 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 60000
Prefiksi -
Targa 06
Koordinatat 42° 27′ 25″ Veri

21° 25′ 52″ Lindje

Livoç i Epërm është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Fshat i tipit të shpërndarë, që shtrihet rreth 2km në perëndim të Gjilanit. I ndarë në lagje të tipit të grumbulluar, të cilat shtrihen në pjesën fushore dhe kodrinore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Livoçi i Epërm shtrihet buzë lumit të Livoçit (Bresalcit) në perëndim të Gjilanit. Vendbanim mjaft i vjetër iliro-dardan. Këtë e dëshmojnë varrezat ilire, mbi fshat, pusi (bunari) i ilirëve në vendin e quajtur Kalidha.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia janë familje të ardhura nga fshatrat e tjera si nga Karadaku, Shpali (Kishnapola), Lisocka, Meshina, Temali (Kranidelli), Kreshta (Velegllava), Gadishi, etj. Sipas regjisitrimit të vitit 1981, ishin 191 shtëpi me 1295 banorë (1056 shqiptarë, 239 serbë).

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Osmani, Jusuf. Vendbanimet e Kosovës. Shkrola. fq. 111. ISBN 9951-8547-5-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)