Jump to content

Livoçi i Epërm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Livoç i Epërm
Fshat
Liqeni Artificial, penda e Livoçit
Liqeni Artificial, penda e Livoçit
{{{postal_code_type}}}
60000
Targat06

Livoç i Epërm është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Fshat i tipit të shpërndarë, që shtrihet rreth 2km në perëndim të Gjilanit. I ndarë në lagje të tipit të grumbulluar, të cilat shtrihen në pjesën fushore dhe kodrinore.

Livoçi i Epërm shtrihet buzë lumit të Livoçit (Bresalcit) në perëndim të Gjilanit. Vendbanim mjaft i vjetër iliro-dardan. Këtë e dëshmojnë varrezat ilire, mbi fshat, pusi (bunari) i ilirëve në vendin e quajtur Kalidha.

Popullsia janë familje të ardhura nga fshatrat e tjera si nga Karadaku, Shpali (Kishnapola), Lisocka, Meshina, Temali (Kranidelli), Kreshta (Velegllava), Gadishi, etj. Sipas regjisitrimit të vitit 1981, ishin 191 shtëpi me 1295 banorë (1056 shqiptarë, 239 serbë).

[1]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Osmani, Jusuf. Vendbanimet e Kosovës. Shkrola. fq. 111. ISBN 9951-8547-5-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)