Bilinica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bilinicë
Bilisht
Fshat
noform
Bilinica nga ana perndimore-Llocë
Vendndodhja
Bilinicë is located in Kosova
Bilinicë
Bilinicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 627 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 60000
Targa 06
Koordinatat 42° 25′ 5″ Veri

21° 36′ 30″ Lindje

Bilinicë është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Bilisht.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrihet rreth 20 km në lindje të Gjilani. Kufizohet me Stublinën në veri, në lindje me Dobrosinin, me Pogragjën në perendim, ndërsa në jug me Sllubicën dhe Llocën.

Mikrotoponimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mikrotoponimet më karakteristike jan:Dorotel, Kalaja, Rrezja, Shpati, Zabeli, Prroni i kokolit, Livadhi Plak, Kodra Nermjeme, Dupilla, Meraja, Rosulet, Selishta, Preslop, Zelenka, Hijet, Sona, Gjurgjejis, Arat e Rexhës, Bare, Arat e Rames, Sirindeja, Ara Madhe, Branishtë, Reka, Kodërgata, kroni Bardhë, etj.[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 648
1953 704
1961 766
1971 753
1981 701
1991
2007

[3]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bilinica në vitin 1981 kishte 168 ekonomi shtëpiake. Me ara kishte gjithsej 214.89 ha. Me pemishte 1.06 ha. Sipërfaqe me vreshta kishte 3.66 ha. Sipërfaqe me livadhe Bilinica kishte 128.82 ha. Sipërfaqe me kullosa 82.34 ha. Me pyje gjthsej 1.061.24 ha. Gjithsej tokë produktive kishte 1492.03 ha , ndërsa joproduktive 79.21 ha. Sipërfaqe të përgjithshme kishte gjithsej 1571.24 ha.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

- Azem Shabani - Jurist i diplomuar

- Musli Shabani - Magjister

- Emrije Shabani - Juriste e diplomuar

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 53. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,
  2. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 54. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,
  3. ^ http://pop-stat.mashke.org/kosovo-census-ks.htm

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]