Dunavi (Gjilan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dunav
Tunaj
Fshat
noform
Kisha e Shën Anës Dunav
Vendndodhja
Dunav is located in Kosova
Dunav
Dunav
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 840 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 16′ 25″ Veri

21° 33′ 32″ Lindje

Dunav është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Tunaj.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi Dunav është i vendosur në Malet e Karadakut, i themeluar para 220 viteve. Ky vendbanim gjendet ne te majtë te rruges per komanvë ky fshat gjendet i rrethuar nga me malet e karadakut në të kater anët, njeherish ka pozit te mir gjeografike është vijë kufitare ne dy shtete me atë te serbis dhe me atë te maqedonis, kjo pozitë bën qe Dunavi te jetë vendë lidhes me vendet fqinjë gjithashtu ka shërbyer rrugë lidhese me luginen e presheves. Pozita e mirë gjeografike bën qe ky vend te ketë kushte per zhvillimin e buqesis dhe sidomos zhvillim për degen e blegtoris.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dunavi ësht themeluar para 220 vitëve me ardhjen e familjeve: Selimi,Ferati dhe Dema, prej te cilave u themelua nje fshatë,para ardhjeve te ketyreve familjeve nuk kishte banor te tjerë.Dunavi ne kohen kur ishte i populluar kishte përafersisht 50 shtepi prej te cilave kan mbetur pak ne ditet e sotme pas luftes se fundit ne kosov ky fshat ka vetem nje shtëpit te banuar. Sot ne Kosovë ka shum njerzë te këti fshati duke jetuar ne vende te ndryshem si ne : Zheger,Gjilan,Kabash,Drobesh,Viti,Ferizaj,Prishtin,Kumanov etj.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi ne dunav u bë si ne shumë fshatra te kosoves fillimisht ne shtepi te konvertuara ne shkolla dhe me von u hap shkolla e par ne këtë fshat.

Ne dunav ekzistojne monumente kulturore vet stili i shtepive te ndertuara ne dunav e pershkruan këtë me se miri, gjitashtu ekziston nje monument apo nje kryeveper kulturore(fetare) është kisha katolike"Shen Anes" e ndertuar ne vitin 1939, ku nga ky vit deri ne ditet e sotme vazhdon te jetë dhe te mbet kisha e vetme ne karadak dhe ne rajonin e Gjilanit. Gjithashtu gjendet edhe Xhamija e cila momentalisht është e rrënuar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dunavi (Tunaj) ësht themelu para 220 vitëve me ardhjen e familjeve: Selimi,Ferati dhe Dema, prej te cilave u themelua nje fshat,para ardhjeve te ketyreve familjeve nuk kishte banor te tjerë. Dunavi ne kohen kur ishte i populluar kishte përafersisht 50 shtepi prej te cilave kan mbetur pak ne ditet e sotme pas luftes se fundit ne kosov ky fshat mbeti i braktisur pa asnje banor. sot ne Kosov ka shum njerz te këti fshati duke jetuar ne vende te ndryshem si ne : Zheger,Gjilan,Kabash,Drobesh,Viti,Ferizaj,Prishtin,Kumanov,Kojnare,Preshev në Evropen perëndimore deri në Ameriken e largët.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 168. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]