Përzgjedhjet në Festivalin Evropian të Këngës 2010

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Përzgjedhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 27 dhjetor, Finalja
Festivali i Përgjedhjes : Festivali i Këngës në RTSH[1]
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Shqipëria konfirmoi pjemsarrjen në ditët e fundit të gushtit të Vitit 2009. Pjesmarrësit e Festvalit të 48-të të këngës në RTSH.[2]

Festivali i 48-të i Këngës në RTSH[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi i të mëdhenjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Anjeza Shahini - Pasqyra e vetes.[3]
 • Teuta Kurti - Mall i pashuar.[4]
 • Claudio La Regina - Ave Maria.[5]
 • Kamela Islami - Kalimtar.[6]
 • Bojken Lako & Banda Adriatica - Love Love Love.[7]
 • Besa Kokëdhima - Pa titull[8]
 • Rona Nishliu - Kalorësi i Dashurisë.
 • Dorina Garuci - Sekreti i dashurisë.[9]
 • Juliana Pasha - Nuk di përse.[10]
 • Denisa Macaj - Pa titull.[11]
 • Erga Halilaj - Party.[12]
 • Era Rusi - U dashuruam.[13]
 • Eliza Hoxha - Ne mes.[14]
 • Flaka Krelani - Le të bëhet çfarë të dojë.[15]
 • Mariza Ikonomi - Vazhdoj këndoj.[16]
 • Erti Hizmo & Lindita Halimi - Nuk të dorëzohem.[17]
 • Stefi & Endri Prifti - Pa titull.[18]
 • Guximtar Rushani - Gëzuar.[19]
 • Rovena Dilo - Përtej kohës.[20]
 • Kejsi Tola - Pse ekzistojmë.[21]

Këngëtarët që edhe më parë kanë qenë në Eurovizion ishin : Anjeza Shahini në vitin 2004Stamboll e cila mori vendin e 4-të në Gjysëm-Finale dhe Vendin e 7-të me 106 pikë në Finalen e madhe dhe Kejsi Tola në Vitin 2009Moskë, ku mori vendin e 7-të në Gjysëm-Finale dhe vendin e 17-të në Finale. Gjithashtu kanë ndyshuar shumë gjëra. Besa dhe Eliza janë tërhequr nga Festivali.

Grupi i të Rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RTSH Vendosi që ti jap konkurencë edhe artistëve të Rinj që të kenë një shans të shëndrisin. Gjithashtu Jorida Zaimaj u tërhoq nga Festivali.

 • Stefan Marena- Retë s'na ndajnë
 • Brikena Asa- Sa dua unë
 • Onanta Spahiu- Dashurisë i erdhi vjeshta
 • Jona Koleci- Stinë dashurie
 • Nazmie Selimi- Beso akoma
 • Goldi Halili- Tirana Brodëay
 • Iris Hoxha- Zërin tim ta ndjesh
 • Supernova- Gabimi
 • Ardita Tusha- Je larg
 • Selina Prelaj- Të dy e dime
 • Vitmar Basha- Një tjetër jetë
 • Jorida Zaimaj - Për ty[22]
 • Lutus- Botë pa sy
 • Kelly- Ajo
 • Dorina Toçi- Një fjalë të ngrohtë
 • Borama Kalemi - Ti
 • Amanda Ujkaj & Violeta Lulgjuraj - Vitet më të bukura
 • Band Yje të panjohur - Si dy të huaj
 • Çlirim Leka - Nëna Ime

Andora Andorra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andorra ështe tërhequr nga Eurovision Song Contest 2010 për kët vit.

Andorra vitin e kaluar në Eurovizion zgjodhi 3 këngë në Finalen e madhe por këtë vit Televizioni Katalan i Andorrës ka vendosur te mos zgjedh këngën përfaqsuese, dhe ka dhene informacionin se eshte terhequr pasi qe nuk ka pas rezultate te mira asnjeher.

Armenia Armenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Armenia ishte një ndër shtetet që deshi të largohet nga Festivali, por u kthye prapë. Armenia do zgjedhë këngëtarin në mënyrë Internale që do të thotë Televizioni Armen do zgjedh vetë.[23]

Azerbajxhani Azerbajxhani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :dhjetor, 2009
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Azerbajxhani do jetë gjithashtu një shtet i cili do zgjedh hyrjen në mënyrë Internale.

Bjellorusia Bjellorusia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Музыкальный суд 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Bjellorusia vitin 2010 këngën dhe hyrjen e saj do zgjedhë në Finalen e Madhe në shkurt të vitit 2010. Festivali përzgjedhës do jetë Музыкальный суд 2010.

Музыкальный суд 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Alexander Markevich - Milaya (Милая)
 • Yana Startseva - Bank (Банк)
 • Radmila Semyonova - My Time
 • Artyom Mihalenko - Don't Play In Love
 • Yulia Volyak, Yulia Shishko, Diana Lugina dhe Egizar Fasharyan - Veryu ya (Верю я)

Belgjika Belgjika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : nëntor, 2009 (Internal)
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:Tom Dice
Kënga Fituese:
Belgjika ishte një shtet i cili pas Bullgarisë zgjodhi këngëtarin e vet. Belgjika do prezantohet nga Tom Dice, këngëtarë nga Belgjika. Kënga nuk dihet ende por Belgjika dhe televizioni Belg deklaroi se do zgjedh këngën në vitin 2010.

Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 7 Mars, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Sikurse shumë shtete pjesmarrëse në Eurovizionin 2010 në OsloNorvegjisë, Bosnja dhe Hercegovina do jetë njëri nga shtetet që do zgjedh këngëtarin dhe këngën në mënyrën Internale.

Bullgaria Bullgaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 18 tetor, 2009 (Internal-Këngëtarin)
shkurt, 2010 (Kënga)
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:Miroslav Kostadinov
Kënga Fituese:
Viteve të fundit Bullgaria nuk ka pasë suskes të madh në Eurovizion. Vitin 2007 ata morën vendin e 5-të në Finale. Këtë vit Bullgaria ishte shteti i parë i cili zgjodhi këngëtarin për ri-prezantim në Eurovizion

Britania e Madhe Britania e Madhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :
Festivali i Përgjedhjes : Eurovision: Your Country Needs You
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Britania e Madhe do zgjedh këngën dhe hyrjen e saj me Eurovision: Your Country Needs You. Datat e këtij shteti për përzgjedhje nuk janë të sakta.

Kroacia Kroacia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 6 Mars, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Dora 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Kroacia dhe festivali i saj Dora do jetë përzgjedhja e këtijë Shteti në Eurovizionin 2010 në Norvegji.

Qipro Qipro[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 6 shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes :
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Qipro, do jetë gjithashtu një pjesmarrës në Eurovizionin 2010 në Oslo. Qipro do zgjedh hyrjen e saj më 6 shkurt, 2010.

Danimarka Danimarka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 6 shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Dansk Melodi Grand Prix 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Danimarka si gjithmonë do zgjedh hyrjen e saj me Dansk Melodi Grand Prix 2010. Zgjedhja e Danimarkës do jetë në datat e para të shkurtit.

Estonia Estonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 6 Mars, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Eesti Laul 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Problemet e Estonisë dhe financave të Televizioni Estonez bën që Estonia të ketë një shans të largohej nga Eurovizioni gjithesi ky vendim u Refuzua. Vitin e Kaluar Estonia mori vendin e 6-të ndërsa këtë vit do zgjedh këngën me festivalin Eesti Laul 2010.

Finlanda Finlanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 30 janar, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Laulukilpailu 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Finlanda është gjithashtu shteti i cili do marrë pjesë në Eurovizionin 2010. Finlanda ishte shteti i parë që bëri publike artistët dhe këngët e saja dhe festivalit.

Laulukilpailu 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysëm-Finalja 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Amadeus Lundberg - Anastacia
 • Bääbs - You Don't Know Tomorrow
 • Boys of the Band (BOB) - America (I Think I Love You)
 • Nina Lassander - Cider Hill
 • Pentti Hietanen - Il mondo è qui
Gjysëm-Finalja 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Antti Kleemola - Sun puolella
 • Heli Kajo - Annankadun kulmassa
 • Monday - Play
 • Sister Twister - Love At The First Sight
 • Veeti Kallio - Kerro mulle rakkaudesta
Gjysëm-Finalja 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Eläkeläiset - Hulluna humpasta
 • Kuunkuiskaajat - Työlti ellää
 • Linn Nygård - Fatal Moment
 • Maria Lund - Sydän ymmärtää
 • Osmo Ikonen - Heaven and Hel

 Franca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Vitin e Fundit Franca përzgjodhi këngën në mënyrë Internale, Gjthashtu edhe në vitin 2010 do zgjedh në mënyrë Internale.

Gjeorgjia Gjeorgjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :
Festivali i Përgjedhjes :
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Gjeorgjia u kthye në Eurovizion 2010 në Oslo meqë nuk morën pjesë në Vitin 2009 për shkak të problemeve politike të këngës dhe problemeve të Rusisë dhe Gjeorgjisë.

Gjermania Gjermania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 12 Mars, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Unser Star für Oslo
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Gjermania është një Finalist në Eurovizionin 2010 dhe do zgjedhë hyrjen në datën 12 Mars, 2010.

Greqia Greqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 19 shkurt
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Greqia Vitin e Kaluar zgjodhi Sakis Rouvas si ri-prezantues. Mënyra e zgjedhjes ishte Internale dhe zgjodhën 3 këngë ky fitoi This is Our Night (Kjo është nata jonë). Gjithashtu edhe këtë vit do zgjedhin në mënyrë internale.

Pjemsarrësit për Greqinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Despina Ricci
 • Katerina Avgoustakis
 • Eleftheria Eleftheriou
 • Emigre
 • Melisses
 • Sunny Baltzi & Santa Fila

Holanda Holanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 31 janar dhe 7 shkurt
Festivali i Përgjedhjes : Nationaal Songfestival 2010
Artisti Fitues:
Kënga: Ik ben verliefd, Shalalie.
Holanda konfirmoi pjesmarrjen qysh herët për Eurovizion. Holanda do zgjedhë këngëtarin në 7 shkurt. Ndërsa kënga e zgjedhur nga Holanda është Ik ben verliefd, Shalalie apo në Shqip, Jam në dashuri, Shalali. Gjuha e këngës HolandezeFestivalin Evropian të këngës 2010 do jetë gjuha amtare e Holandës, Holandishtja.

Islanda Islanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 6 shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes :Söngvakeppni Sjónvarpsins 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Islanda është shteti i cili vitin e kaluar mori vendin e 2-të e udhëhequr nga Azerbajxhani. Islanda do zgjedhë këngën në 6 shkurt ndërsa Gjysëm-Finalet janë më 9 janar, 16 janar, 23 janar, 30 janar.

Irlanda Irlanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :
Festivali i Përgjedhjes : Eurosong 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Irlanda është pjemsarrës i festivalit të 55-të të Eurovizionit. Datat e Festivalit Irlandez nuk janë të sakta.

Izraeli Izraeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
2 Vitet e Fundit Izraeli ka zgjedhur hyrjen në mënyrën Internale. Gjithashtu edhe këtë vit ky version do përsëritet.

Malta Malta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 20 shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Eurobox
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Malta këtë vit do ketë më shumë këngë përzgjedhëse dhe do ketë finalen e madhe më 20 shkurt 2010.

Eurobox[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysëm-Finalja 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysëm-Finalja e Parë në Maltë do mbahet në dhjetor.[24]

 • Raquela - Here I am
 • Ally - Curiosity
 • Richard Edwards - Change
 • Foxy Federation - Fired up
 • Klinsmann - Her name was Anne
 • J. Anvil - Mirage
Gjysëm-Finalja 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Aldo Busuttil - Pizzicato
 • Claudia Faniello - Sumsara
 • Claire Galea - Ole Satchmo blues
 • Godwin Lucas & Eve Darly - The best years
 • Josef Tabone - Who cares?
 • Glen Vella - Just a little more love
Gjysëm-Finalja 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Miriam Christine - Beautiful contradiction
 • Thea Garrett - My dream
 • Tiziana Calleja - Words are not enough
 • Eleanor Spiteri - Velvet ocean
 • Frencesca Borg - I surrender
 • Eleanor Cassar - Choices
Gjysëm-Finalja 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Audrey Marie Bartolo - Good intentions
 • Wayne Micallef - Save a life
 • Ryan Dale & Duminka - One for you
 • Mike Spiteri - Twenty thousand leagues
 • Cynthia Attard - If I knew
 • Dario Bezzina - Grave dancers
Gjysëm-Finalja 5[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Petra Zammit - All I need
 • Pamela Bezzina - Hold on
 • Nadine Axisa & Clifford Galea - Once in a lifetime
 • Priscilla & Kurt - Waterfall
 • Baklava - Euphoria
 • Rosman Pace - Hypnotized
Gjysëm-Finalja 6[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Ruth Portelli - Three little words
 • Roger Tirazona - Silver rain
 • Jessica Muscat - Fake
 • Silver Clash - Broken
 • Lawrence Gray - Stories
 • Dorothy Bezzina - Moments

Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Skopje Fest 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Skopje Fest (Shkupi Fest) do jetë prapë festivali i cili do zgjedh hyrjen e Maqedonisë në Eurovizionin 2010 në Oslo.

Moldavia Moldavia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : janar, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Finale
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Moldavia do jetë shtet i cili do zgjedh hyjen në datat e janarit të vitit 2010.

Norvegjia Norvegjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 6 shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Melodi Grand Prix 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Shteti Organizatorë Norvegjia i cili do mbajë Eurovizionin 2010 në Oslo do zgjedh këngën në datën 6 shkurt me procesin e Melodi Grand Prix (Norvegjez).

Melodi Grand Prix 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grand Prix 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa këngëtarë në Grand Prix[25]

 • Gaute Ormåsen - Synk eller svøm[26]
 • Lene Alexandra – Prima Donna[27]
 • Johnny Hide – Rewind love[28]
 • Bjørn Johan Muri – Yes man[29]
 • Elizabeth Carew – Rocketfuel[30]
 • Maria Haukaas Storeng – Make my day[31]
 • Keep Of Kalessin – The Dragontower.[32]

Maria Haukaas Soreng ishte këngëtarja e cila riprezantoi Norvegjinë në Eurovizionin 2008Beograd. Mori vendin e 5-të.

Polonia Polonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 14 shkurt, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Krajowe Eliminacje 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Polonia do jetë Shteti i cili do bëj hyrjen me festivalin " Krajowe Eliminacje " 2010.

Krajowe Eliminacje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesmarrësit në Krajowe Eliminacje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Anna Cyzon - Love me
 • Aneta Figiel - Myśl o Tobie
 • Dziewczyny - Cash Box
 • PIN - Lady Pin[33]
 • VIR - Sunrise (e Zgjedhur nga Juria)

Portugalia Portugalia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 6 Mars, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Festival da Cançãoe 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Portugalia do marrë pjesë në Festivalin Evropian të këngës 2010. Më datën 6 Mars Portugalia do bëj Publike hyrjen.

Rumania Rumania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 6 Mars, 2010
Festivali i Përgjedhjes :
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Rumania do marrë pjesë në Eurovizionin 2010 dhe do zgjedh këngën më 6 Mars.[34]

Pjesëmarrësit në Finalen e Rumanisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Alex
 • Alexa (NF 2009)
 • Alexandra Ungureanu
 • Alina Eremia (JESC 2005)
 • Andra (NF 2007)
 • Andreea Banica
 • Ane-Marie Dancz
 • Angelica Vasilcov
 • Adrian Enache
 • Adrian Daminescu
 • Aurelian Temisan
 • Blaxy Girls (NF 2009)
 • Catalin Josan (NF 2008, 2009)
 • Cream
 • Daniel Iordachioaie
 • Delia Matache
 • Dj Project
 • Dragos Chircu
 • Desperado (NF 2007)
 • Directia 5
 • Giulia
 • Holograf
 • Horia Brenciu
 • Ionut Ungureanu (NF 2008)
 • Keo
 • Laurentiu Cazan
 • Lora (Wassabi) (NF 2007)
 • Loredana Groza
 • Lucia Dumitrescu
 • Luminita Anghel
 • Mandinga (NF 2005)
 • Marcel Pavel
 • Maria Radu
 • Marker
 • Mihai Traistariu
 • Miki
 • Monica Anghel
 • Narcisa Suciu
 • Nico
 • Nicola
 • Ovi (Norway NF 2009)
 • Paula Seling (NF 2008)
 • Pepe
 • Proconsul
 • Provincialii (Ionut) (NF 2008)
 • Randi
 • Razvan Crivaci
 • Red & Blonde (NF 2009)
 • Roxy Rocks
 • Smiley (NF 2007 with Simplu and Andra)
 • Stefan Banica Junior
 • Voltaj
 • X Sonya Show
 • Zero

Rusia Rusia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 7 Mars, 2010
Festivali i Përgjedhjes :
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Rusia do marrë pjesë në Eurovizionin 2010, vitin e kaluar ky shtet organizoi dhe mbajti eurovizioni sepse fitoi në Vitin 2008 në Beograd me Dima Bilan.

Serbia Serbia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : 2010
Festivali i Përgjedhjes : Beovizija 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Serbia do zhjedhë hyrjen me Beovizija dhe në datat e Marsit të vitit 2010 që ende nuk janë të sakta do zgjedh këngën.

Spanja Spanja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :
Festivali i Përgjedhjes : ¡Tu país te necesita!
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Spanja këtë vit do punojë në Festivalin ¡Tu país te necesita! , Fituesi i këtij festivali do riprezantojë Spanjën.

Sllovakia Sllovakia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : janar, 2010
Festivali i Përgjedhjes : Eurosong 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Sllovakia konfirmoi prapë Pjesmarrjen në Eurovizion. Këtë vit Sllovakia do zgjedh këngën dhe hyrjen në janar.

Sllovenia Sllovenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :
Festivali i Përgjedhjes : EMA
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Sllovenia do jetë pjesmarrës i Eurovizionit 2010. Procesi i zgjedhjes së hyrjes do jetë EMA.

Suedia Suedia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :14 Mars, 2010.
Festivali i Përgjedhjes : Melodifestivalen 2010
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Suedia do ri-prezantohet për më shumë se 50 herë në Eurovizion. Këtë vit Melodifestivalen premtoi këngë më të Bukura.

Melodifestivalen 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysëm-Finalja 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Anders Ekborg - The saviour
 • Frispråkarn - Singel
 • Jenny Silver - A place to stay
 • Jessica Andersson - I did it for love
 • Linda Prichard - You're making me hot-hot-hot
 • Ola - Unstoppable
 • Pain of salvation - Road of salt
 • Salem-al-Fakir - Keep on walking (wildcard)
Gjysëm-Finalja 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Andra Generationen & Dogge - Hippare hoppare
 • Andreas Johnson - We can work it out
 • Anna-Maria Espinosa - Innan alla ljusen brunnit ut
 • Eric Saade - Manboy
 • Hanna Lindblad - Manipulated
 • Kalle Moraeus & Orsa Spelmän - Underbart
 • Highlights - Come and get me now (web wildcard)
Gjysëm-Finalja 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Elin Lanto - Doctor Doctor
 • Alcazar - Headlines
 • Crucified Barbara - Heaven Or Hell
 • Erik Linder - Hur Kan Jag Tro På Kärlek
 • Timoteij - Kom (Run)
 • Johannes Bah Kuhnke - Tonight
 • Getty - Yeba
 • Darin - You're Out Of My Life (wildcard)
Gjysëm-Finalja 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Peter Jöback - Hollow (wildcard)
 • NEO - Human Frontier
 • Noll Disciplin - Idiot
 • Pernilla Wahlgren - Jag Vill Om Du Vågar
 • Py Bäckman - Magisk Stjärna
 • Sibel - Stop
 • Anna Bergendahl - This Is My Life
 • Lovestoned - Thursdays

Zvicra Zvicra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes : dhjetor, 2009.
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti: Michael von der Heide
Kënga: Il pleut de l'or
Zvicra zgjodhi këngën e saj në dhjetor. Si riprezantues i Zvicrës është Michael von der Heide. Kënga e përgjedhur do jetë Il pleut de l'or. Gjuha e këngës performuese këtë vit nga Zvicra do jetë në Frenge.

Turqia Turqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes :dhjetor, 2009.
Festivali i Përgjedhjes : Internal
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Gjithashtu edhe Turqia si vitet e Fundit do zgjedhë në mënyrë Internale. Vitin e Kalur Turqinë e ri-prezantoi këngëtarja Turke e cila jeton në Belgjikë, Hadise. Hadise mori vendin e 4-të. Sikurse Vitet e Fundit Turqia ka marrë vende të kënaqëshme. Vitin 2003 Turqia fitoi për herë të parë. Ndërsa Vitin 2007 mori vendin e 4-të Gjithashtu. Tarkani një këngëtarë me famë botërore nga Turqia u zgjedh nga ana internale në tetor nga televizioni TRT i Turqisë. Manaxheri i Tarkan tha që këto janë vetëm thashetheme dhe Tarkani nuk do mund të jetë riprezantuesi i Turqisë në vitin 2010.

Ukraina Ukraina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data e Zgjedhjes .
Festivali i Përgjedhjes :
Artisti Fitues:
Kënga Fituese:
Ukraina ka konfirmuar pjesmarrjen kohëve të fundit por ende nuk dihet ndonjë informacion nga ky Shtet.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Albania: RTSH publish details about national final | News | Eurovision Song Contest - Malmö 2013
 2. ^ Albania at Eurovision Song Contest 2010 - Албания на конкурсе песни Евровидение 2010
 3. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=26[lidhje e vdekur]
 4. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=55[lidhje e vdekur]
 5. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=37[lidhje e vdekur]
 6. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=47[lidhje e vdekur]
 7. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=27[lidhje e vdekur]
 8. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=28[lidhje e vdekur]
 9. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=33[lidhje e vdekur]
 10. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=46[lidhje e vdekur]
 11. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=30[lidhje e vdekur]
 12. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=36[lidhje e vdekur]
 13. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=35[lidhje e vdekur]
 14. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=34[lidhje e vdekur]
 15. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=42[lidhje e vdekur]
 16. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=51[lidhje e vdekur]
 17. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=43[lidhje e vdekur]
 18. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=54[lidhje e vdekur]
 19. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=49[lidhje e vdekur]
 20. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=52[lidhje e vdekur]
 21. ^ http://www.rtsh.al/festivali/index.php?fq=brenda&gj=gj1&kidi=48[lidhje e vdekur]
 22. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14617
 23. ^ Armenia at Eurovision Song Contest 2010 - Армения на конкурсе песни Евровидение 2010
 24. ^ http://www.oikotimes.com/v2/index.php?file=articles&id=7030[lidhje e vdekur]
 25. ^ NRK reveals first Norwegian semi-final participants | News | Eurovision Song Contest - Malmö 2013
 26. ^ Gaute Ormåsen - Melodi Grand Prix - Melodi Grand Prix - NRK
 27. ^ Lene Alexandra - Melodi Grand Prix - Melodi Grand Prix - NRK
 28. ^ Johnny Hide - Melodi Grand Prix - Melodi Grand Prix - NRK
 29. ^ Bjørn Johan Muri - Melodi Grand Prix - Melodi Grand Prix - NRK
 30. ^ Elisabeth Carew - Melodi Grand Prix - Melodi Grand Prix - NRK
 31. ^ Maria Haukaas Storeng - Melodi Grand Prix - Melodi Grand Prix - NRK
 32. ^ Keep Of Kalessin - Melodi Grand Prix - Melodi Grand Prix - NRK
 33. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14603
 34. ^ http://www.esctoday.com/news/read/14597