Jump to content

Rrethi i Skraparit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Skraparit)
link={{{të çon}}}

Rrethi i Skraparit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë dhe gjendet në Qarkun e Beratit. Rrethi i Skraparit ka 34.613 banorë (sipas 2011) dhe një sipërfaqe prej 775 km² me kryeqendër Çorovodën.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Skraparit ka nën administrim dy bashki dhe tetë komuna që janë:

Personalitete nga Skrapari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ilir Meta - ish Kryetar, i Partisë, Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI)
  • Nasip Naço - ish Deputet, i Partisë Lëvizja socialiste për Integrim (LSI)