Jump to content

Shtëpia e Gucci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtëpia e Gucci
Posteri për Shtëpinë e Gucci.
Logoja e filmit
Regjia ngaRidley Scott
Skenari nga
Historia ngaBecky Johnston
Bazuar në"Shtëpia e Gucci: Një histori sensacionale e vrasjes, çmendurisë, magjepsjes dhe lakmisë", Sara Gay Forden
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDariusz Wolski
MontazhiClaire Simpson
MuzikaHarry Gregson-Williams

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
 • 9 nëntor 2021 (Sheshi Leicester, Fundi Perëndimor i Londrës)
 • 24 nëntor 2021 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
Kohëzgjatja
158 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$75 milion[2]
Fitimi$153.3 milion[3][4]

Shtëpia e Gucci (titulli origjinal, në anglisht: House of Gucci) është një film dramatik biografik amerikan i vitit 2021 me regji nga Ridley Scott, bazuar në librin e vitit 2001 Shtëpia e Gucci: Një histori sensacionale e vrasjes, çmendurisë, magjepsjes dhe lakmisë nga Sara Gay Forden. Filmi ndjek Patrizia Reggiani (Lady Gaga) dhe Maurizio Gucci (Adam Driver), ndërsa romanca e tyre shndërrohet në një luftë për kontrollin e markës italiane të modës Gucci. Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek dhe Al Pacino gjithashtu luajnë.

Scott donte të bënte një film për dinastinë Gucci pasi fitoi të drejtat për librin e Forden në fillim të viteve 2000. Projekti ra për disa vite, me një numër regjisorësh dhe aktorësh të përfolur që po konsideroheshin përpara se Scott dhe Gaga të lidheshin zyrtarisht në nëntor 2019. Pjesa më e madhe e kastit të mbetur u bashkua verën e ardhshme dhe xhirimet filluan në Itali, duke zgjatur nga shkurti deri në maj 2021.

Premiera botërore e Shtëpia e Gucci u mbajt në sheshin Odeon Luxe Leicester në Londër më 9 nëntor 2021. U lëshua në teatër nga United Artists Releasing në Shtetet e Bashkuara më 24 nëntor 2021. Filmi mori komente të përziera nga kritikët që vlerësuan performancat e kastit, por kritikuan tonin dhe montazhin jokonsistent. Gaga dhe Leto u nominuan për çmimin Screen Actors Guild Award, Critics' Choice Award dhe Satellite Award për aktoren më të mirë dhe aktorin më të mirë dytësor, respektivisht, ndërsa i pari gjithashtu mori nominime për çmimin Golden Globe dhe BAFTA Award. Filmi fitoi një nominim në çmimet e 94-të të Academy Awards për grimin dhe stilin më të mirë të flokëve. Ajo ka fituar mbi 153 milionë dollarë kundrejt një buxheti prej 75 milionë dollarësh.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1978, Patrizia Reggiani është menaxhere e zyrës së firmës së vogël të kamionëve të babait të saj. Në një festë në fillim të viteve 80, ajo takohet me Maurizio Gucci, një student juridik dhe trashëgimtar i një interesi 50% në shtëpinë e modës Gucci përmes babait të tij Rodolfo. Patrizia ndjek në mënyrë agresive Maurizio-n e ngathët, duke e magjepsur atë në dashuri.

Rodolfo paralajmëron Maurizio se Patrizia është vetëm pas pasurisë së tij dhe i thotë se do ta heqë atë nga familja nëse martohet me Patrizia; Maurizio e zgjedh atë për lidhjen e tij me Gucci, duke lënë familjen. Patrizia dhe Maurizio martohen dhe ai merr një punë në kompaninë e kamionëve të babait të saj.

Kur Patrizia mbetet shtatzënë, ajo e sheh fëmijën e saj si një rrugë për pajtimin familjar. Ajo ia la të rrëshqasë xhaxhait të Maurizios, Aldo, se ajo është shtatzënë; ai gëzohet nga lajmi dhe merr çiftin nën krahë.

Aldo prezanton Patrizinë me djalin e tij të çuditshëm Paolo, i cili aspiron të jetë një stilist brenda Gucci, pavarësisht mungesës së talentit të tij. Aldo ndihmon Maurizion dhe një Rodolfo të sëmurë përfundimisht të pajtohen pak para vdekjes së këtij të fundit. Rodolfo shkruan Maurizio përsëri në testamentin e tij, por nuk arrin të nënshkruajë një dokument që transferon aksionet e Gucci tek ai para se të vdesë. Patrizia falsifikon nënshkrimin e Rodolfos, duke i dhënë Maurizios një interes 50% në Gucci.

Patrizia harton një komplot për të marrë interesin kontrollues në Gucci duke blerë disa nga aksionet e Aldo dhe Paolo (ata mbajnë 50% të interesit tjetër). Ajo përplaset me Aldon për shitjen klandestine të firmës të produkteve të lira "të rreme" Gucci në tregun e zi dhe fillon të konsultohet me Giuseppina "Pina", një psikike, për udhëzime. Ajo manipulon Maurizio, i cili ka pak interes real për Gucci, për të marrë një rol më aktiv brenda kompanisë.

Paolo merr prova se Aldo i është shmangur taksave në Shtetet e Bashkuara; ai ia jep këtë Patrizisë në këmbim të premtimit të saj se ai do të lejohet të hartojë linjën e tij. Aldo arrestohet nga SHAB (anglisht: IRS) dhe dënohet me një vit e një ditë burg.

Patrizia gënjen policinë italiane dhe i thotë se Paolo nuk është i autorizuar të përdorë markën tregtare Gucci, ndaj ata ndalojnë me dhunë sfilatën e tij. Patrizia dhe Maurizio i kërkojnë Paolo t'u shesë aksionet e tij, por ai refuzon dhe ndërpret lidhjet me ta.

Policia italiane kontrollon Maurizio-n, duke tentuar ta arrestojë për falsifikimin e firmës së Rodolfos. Familja e tij ikën në Zvicër, ku Maurizio takon shoqen e tij të vjetër Paola Franchi. Pas një debati mes Maurizios dhe Patrizias, ai vendos se është i lodhur nga ndikimi i gruas së tij mbi veten dhe kompaninë. Ai urdhëron gruan dhe vajzën e tij të kthehen në Itali dhe fillon një lidhje me Paolën, të cilën Pina me sa duket e ndjen.

Kur planet e biznesit të Maurizios dëmtojnë kompaninë, ai kërkon ndihmë nga kompania e kapitalit Investcorp, përmes së cilës ai krijon një skemë për të blerë aksione të kompanisë nga një Paolo tashmë i varfër. Aldo kthehet nga burgu dhe e kupton menjëherë se çfarë ka bërë Paolo. Kur Investcorp ofron të blejë Aldon, ai refuzon derisa Maurizio të zbulohet si nxitësi i marrëveshjes. I dëshpëruar, Aldo shet aksionet dhe ndërpret kontaktet me Maurizio.

Patrizia përpiqet të pajtohet me Maurizio, por ai e injoron atë. Më vonë, ai i kërkon asaj një divorc përmes ndihmësit të tij prej shumë kohësh Domenico De Sole, të cilin ajo e refuzon. Maurizio rekruton stilistin e ri Tom Ford për të rigjallëruar imazhin e kompanisë përmes një linje të re. Produktet e tij janë të suksesshme, por Maurizio e ka keqmenaxhuar aq tërësisht kompaninë saqë deri në vitin 1995, drejtuesit e Investcorp ndihen të detyruar ta blejnë atë, duke e zëvendësuar me Tom dhe Domenico.

Patrizia përfundimisht bëhet aq e zemëruar me Maurizio saqë ajo i kërkon Pinës ta ndihmojë atë për ta vrarë atë. Pina e vë në kontakt me dy vrasës. Disa ditë më vonë, ata qëlluan për vdekje Maurizio në mes të ditës jashtë zyrës së tij.

Në skenën e fundit, Patrizia merr mbiemrin e të shoqit duke u deklaruar në gjykatë, duke treguar se ajo ende e konsideron veten si Gucci edhe nëse ligji nuk e bën këtë.

Ndërtitujt e fundit përshkruajnë fatin e personazheve të mbetur: Aldo vdiq nga kanceri i prostatës në vitin 1990 dhe Paolo vdiq në varfëri menjëherë pas shitjes së aksioneve të tyre te Maurizio. Patrizia, Pina dhe vrasësit dënohen me burgim të gjatë pas arrestimit të tyre për vrasje. Gucci është blerë plotësisht nga Investcorp dhe menaxhohet me sukses deri më sot; asnjë anëtar i familjes Gucci nuk mbetet në kompani.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

refer to caption
Drejtori i Shtëpisë së Gucci-t, Ridley Scott

Në qershor 2006, Ridley Scott ishte vendosur të drejtonte një film për rënien e dinastisë së familjes Gucci për Paramount Pictures, me Andrea Berloff që shkruante skenarin, [5] megjithë heqjen e projektit nga familja, [6] me Angelina Jolie dhe Leonardo . DiCaprio përflitet se do të luajë Patrizia Reggiani dhe Maurizio Gucci. [7] Në shkurt 2012, vajza e Scott-it, Jordan Scott e kishte zëvendësuar atë si regjisor dhe ishte në bisedime me Penélope Cruz për të luajtur Reggiani. [8] Në nëntor 2016, Wong Kar-wai mori postin e regjisorit nga Jordan Scott, me Charles Randolph që shkruante së bashku me Berloff dhe Margot Robbie tani që konsiderohet të luante Reggianin. [9] Në nëntor 2019, Ridley Scott ishte vendosur sërish për të drejtuar filmin,Stampa:Why me Roberto Bentivegna duke shkruar skenarin dhe Lady Gaga do të luajë rolin kryesor. [10] Sipas CEOGucci, Marco Bizzarri, shtëpia e modës bashkëpunoi me produksionin dhe u dha atyre akses të plotë në arkivat e tyre për gardërobë dhe rekuizita. [11]

Gaga shpjegoi se ajo mori parasysh se si miku i saj prej kohësh Tony Bennett "ndihet për italianët që përfaqësohen në film përsa i përket krimit" dhe aspiroi "të bëjë një person të vërtetë nga Patrizia, jo një karikaturë". [12] Për ta arritur këtë, ajo studioi kadencën dhe qëndrimin vokal të Reggianit. Ajo shpjegoi: “Ndjeva se mënyra më e mirë për të nderuar Maurizio dhe italianët ishte që performanca ime të ishte autentike, nga këndvështrimi i një gruaje. Jo një grua italiano-amerikane, por një grua italiane.” [12] Ajo qëndroi në karakter për 18 muaj, duke folur me theks për nëntë muaj gjatë asaj periudhe. Ajo gjithashtu reklamoi shumë nga rreshtat e saj, duke përfshirë citimin ikonik të filmit "Babai, Biri dhe Shtëpia e Gucci", e cila u bë virale pas publikimit të trailerit të parë të filmit. [13] [14]

Kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor 2019, u njoftua se Gaga do të luante Reggianin. Në prill 2020, Metro-Goldwyn-Mayer fitoi të drejtat për filmin. [15] Deri në gusht, Adam Driver, Jared Leto, Al Pacino, Robert De Niro, Jack Huston dhe Reeve Carney kishin hyrë në negociata për t'iu bashkuar kastit. [16] Shoferi, Leto, Pacino dhe De Niro u konfirmuan në tetor. [17] Huston dhe Carney u konfirmuan në dhjetor së bashku me Jeremy Irons, ndërsa De Niro ishte larguar nga filmi. [18] [19] Dariusz Wolski njoftoi përfshirjen e tij si kinematograf po atë muaj. [20] Camille Cottin iu bashkua kastit në janar 2021. [21] Në mars, Mădălina Diana Ghenea, Mehdi Nebbou dhe Miloud Mourad Benamara u shtuan në kastë, [22] [23] së bashku me Salma Hayek, e cila është e martuar me CEO të kompanisë mëmë të Gucci, François-Henri Pinault . [24]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2020, u raportua se xhirimet pritej të fillonin kur Scott të përfundonte prodhimin e Dueli i Fundit (2021). [15] Më 3 shkurt 2021, Leto tha se filmi ishte ende në fazën e paraprodhimit dhe do të fillonin xhirimet në Itali në javët në vijim. [25] Fotografia kryesore filloi në Romë në fund të shkurtit, me masat paraprake të sigurisë COVID-19. [26] [27] [28] Disa skena u filmuan në fillim të marsit në qytetet Gressoney-Saint-Jean dhe Gressoney-La-Trinité, veçanërisht në Alpet ItalianeLuginën Aosta, të cilat u përdorën për të rikrijuar kompleksin turistik të Shën MoritzZvicër. [29] Xhirimet u zhvilluan gjithashtu në vende të tjera në vend si Firence, Liqeni i Komos (në Villa del Balbiano) dhe Milano, [30] duke përfshirë Villa Necchi-Campiglio (e paraqitur më parë në filmin Unë jam dashuria). Në fund të marsit, ata u kthyen në Romë për të xhiruar skena në Via Condotti. [31] Xhirimet përfunduan më 8 maj. [32]

Publikimi dhe marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpia e Gucci pati premierën e saj botërore në sheshin Odeon Luxe Leicester në Londër më 9 nëntor 2021. Ai u shfaq në teatër në Amerikën e Veriut më 24 nëntor 2021, [15] [33] dhe në Mbretërinë e Bashkuar më 26 nëntor [34] [35] Pas daljes në kinema, do të jetë gjithashtu i disponueshëm për t'u transmetuar në Paramount+ . [36]

United Artists Releasing transmetoi trailerin e parë për filmin gjatë Lojërave Olimpike Verore 2021. Llogaritë e mediave sociale që promovonin filmin në Twitter, Instagram, YouTube dhe Facebook kishin gjithsej 415.4 milionë ndjekës, përfshirë 234 milionë ndjekës nga kasti. Në përgjithësi, fushata e marketingut dha të paktën 1.2 miliardë përshtypje dhe 407 milionë shikime në internet. Taktikat e marketingut përfshinin partneritete radio, sociale dhe biletash, spote televizive dhe promovime në TikTok, Twitter dhe Snapchat. Podkastet e krimit u përdorën për të tërhequr audiencë më të re. Në kinema, trailerat për filmin u shfaqën gjatë shfaqjeve të Respektit, Reminishencës, I dashur Evan Hansen, Venom: Le të ketë masakër, Nuk ka kohë për të vdekur, Halloween vret, Dueli i Fundit, Të përjetshëm dhe Mbreti Riçard. [37] Deri më 25 nëntor, United Artists Releasing kishte shpenzuar 12.8 milionë dollarë në reklama televizive që promovonin filmin. [38]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpia e Gucci u bë e disponueshme për transmetim më 1 shkurt 2022. U lëshua në Blu-ray dhe DVD më 22 shkurt [39]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpia e Gucci fitoi 53.8 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, dhe 99.5 milionë dollarë në territore të tjera, për një total prej 153.3 milionë dollarësh në mbarë botën.

Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, Shtëpia e Gucci u publikua së bashku me Encanto dhe Resident Evil: Mirë se vini në Raccoon Siti, dhe fillimisht ishte parashikuar të fitonte 15-20 milionë dollarë nga 3,441 kinema në fundjavën e saj të hapjes pesë-ditore. [40] [37] Filmi u hap mbarëkombëtar të mërkurën, 24 nëntor 2021 dhe fitoi 4.2 milionë dollarë në ditën e parë - duke përfshirë 1.3 milionë dollarë nga pamjet paraprake të së martës mbrëma - nga gjithsej 345,000 hyrje në teatër. Shtëpia e Gucci vazhdoi të debutonte me një hapje prej 22 milionë dollarësh pesë-ditore. [41] Arsyet kryesore të dhëna për të parë filmin ishin Lady Gaga (40%), aktorët e ansamblit (32%) dhe komploti (34%). [38] Publiku ishte 45% midis moshës 18 dhe 34 vjeç dhe 34% mbi moshën 45 vjeç, një rezultat më i lartë se mesatarja për një film dramatik që synon një audiencë më të vjetër gjatë pandemisë COVID-19. Sipas Deadline Hollywood, Shtëpia e Gucci kishte hapjen më të mirë të biletave për një film dramatik që nga Gratë e Vogla në 2019, [37] [42] dhe Forbes parashikoi që filmi do të bëhej "deri më tani, më "i suksesshëm" për të rritur. Drama jo-aksioni e të ashtuquajturës epokë pandemike." Filmi fitoi 7 milionë dollarë në fundjavën e dytë, [43] [44] 4,1 milionë dollarë në të tretën, [45] [46] 1,99 milionë dollarë në të katërtën, [47] [48] dhe 915,339 dollarë në të pestën. [49] [50] Në fundjavën e tij të shtatë, filmi kaloi shifrën e 50 milionë dollarëve në SHBA dhe Kanada, ndërsa përfundoi në vendin e dhjetë në arkë me 616,744 dollarë. [51] [52]

Jashtë SHBA-së dhe Kanadasë, filmi fitoi 12.8 milionë dollarë nga 40 tregje në fundjavën e hapjes; vendet kryesore në pesë ditët e para të saj ishin Britania e Madhe (3.4 milionë dollarë), Franca (1.9 milionë dollarë), Meksika (975,000 dollarë), Spanja (795,000 dollarë) dhe Holanda (629,000 dollarë). [53] Filmi fitoi 14.8 milionë dollarë në fundjavën e dytë dhe 10.1 milionë dollarë në të tretën. [54] [55] Në fundjavën e katërt, Shtëpia e Gucci fitoi 4.1 milionë dollarë dhe kaloi shifrën e 100 milionë dollarëve në mbarë botën. [56] Filmi fitoi 3.16 milionë dollarë në fundjavën e tij të gjashtë, [57] 4 milionë dollarë në të shtatën, [58] 4.4 milionë dollarë në të tetën, [59] dhe 2.8 milionë dollarë në të nëntën. [60]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, 62% e 367 komenteve të kritikëve janë pozitive, me një vlerësim mesatar prej 6.20/10 . Konsensusi i faqes në internet thotë: "Shtëpia e Gucci-t lëkundet midis kampit të frymëzuar dhe dramës së egër shumë shpesh për të nxjerrë një pistë të sigurt, por performanca perfekte e Lady Gaga-s ka një stil të përjetshëm". Metacritic, i cili përdor një mesatare të ponderuar, i caktoi filmit një rezultat prej 59 nga 100 bazuar në 57 kritikë, duke treguar vlerësime të përziera ose mesatare. Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare "B+" në një shkallë A+ në F, ndërsa ata në PostTrak i dhanë 82% rezultat pozitiv, me 60% që thanë se do ta rekomandonin patjetër. Deadline Hollywood vuri në dukje një ndarje të fortë midis kritikëve dhe audiencës dhe tha, "duket se shikuesit e filmit janë të jashtëzakonshëm". [38] Screen Rant komentoi se megjithëse filmi mori vlerësime të ndryshme nga kritikët, performancat e kastit u vlerësuan shumë, me theks të veçantë te Lady Gaga dhe Jared Leto. [61]

Alissa Wilkinson e Vox i dha filmit një vlerësim të përzier, duke lavdëruar performancat, por duke kritikuar skenarin dhe duke shkruar: "Filmi që po shet traileri është në fakt pak më i shëmtuar dhe i egër se Shtëpia e vërtetë e Gucci-t, e cila do të ishte e pakuptimtë dhe disi. budallallëk i rastësishëm nëse nuk do të ishte për shkëlqimin ose çmendurinë e shfaqjeve." [62] Duke rishikuar filmin për The Hollywood Reporter, David Rooney shkroi: "Filmi i Ridley Scott është një orë trashtaculare që nuk do ta kisha humbur për botën. Por ai nuk arrin të vendoset në një ton të qëndrueshëm - i gjatë dhe i padisiplinuar, ndërsa ndërpritet mes dramës së lartë dhe fantazmave të operës." [63]

Richard Roeper i Chicago Sun-Times i dha filmit dy e gjysmë nga katër yje, duke shkruar: "Adam Driver (i cili tani ka luajtur një pronar francez dhe një trashëgimtar të modës italiane në filmat e njëpasnjëshëm të Ridley Scott) dhe Lady Gaga kanë kimi të ligjshme. së bashku, dhe është ende një goditje për të parë Al Pacinon që vrumbullon si një luan në dimër. Por Hayek dhe Irons po luajnë personazhe të hollë si kartoni, Leto pështjellon sikur është në një film të tijin, dhe Shtëpia e Gucc ndihet ftohtë duke llogaritur kur duhet të ishte e mbushur me sensacion skandaloz.” [64] Duke shkruar për The New York Times, AO Scott gjeti se filmi ishte një mundësi e humbur që mund të ishte krijuar më shumë në përputhje me standardet më të mira kinematografike, duke deklaruar se i mungon "vizioni ose frymëzimi i nevojshëm". [65]

Theksi italian i Gaga-s u prit me kritika nga aktorja italiane dhe trajnerja e dialekteve Francesca De Martini, e cila punoi në shesh si trajner dialogu për Hayek, dhe pohoi se "theksi i Gaga-s nuk është tamam një theks italian, tingëllon më shumë rusisht ". [66] BBC deklaroi se portretizimi i Letos i Paolo Gucci-t frymëzoi "si tallje ashtu edhe acarim". [67] Kritiku i filmit Mark Kermode e përshkroi performancën e tij si "parodike", duke shkruar se "ndërsa të tjerët përvetësojnë lakime paksa qesharake italiane, Leto jep rreshtat e tij në një varg zhurmash me zë të lartë që sugjerojnë se ai po përpiqet të komunikojë me balenat". [68] David Ehrlich i IndieWire e përshkroi Leton si "shkëlqyeshëm mbi krye". [69]

Duke iu përgjigjur komenteve negative që karakterizonin performancat e kastit si "të lartë dhe të papajtueshëm", Michael Shindler i The American Conservative shkroi se komente të tilla anashkalojnë lidhjen e këtyre shfaqjeve me "substancën dramatike" të filmit, "një konflikt me fluturime të larta dhe të çuditshme". personalitete të papërshtatshme që konkurrojnë për të ribërë Gucci-n sipas imazhit të tyre”, duke argumentuar në atë mënyrë se filmi, si “Të gjitha paratë në botë” i Scott-it, është një dramë historike për shfaqjen e “një njeriu të ri, vetë karakteri i të cilit është përshtatur me kërkesat e tregtisë bashkëkohore", duke krahasuar rolin e J. Paul Getty në këtë të fundit me atë të Tom Fordit. [70]

Përgjigje nga palët e përfshira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2021, gjatë një interviste me revistën italiane Novella 2000, Patrizia Reggiani miratoi që Gaga do ta portretizonte atë dhe komentoi se i pëlqen "jashtëzakonisht" duke thënë se "ajo është një gjeni". [71] Megjithatë, në mars, Reggiani dha një intervistë për Agenzia Nazionale Stampa Associata (ANSA) ku u shpreh se ishte "i mërzitur" që Gaga nuk e kishte kontaktuar për ta takuar dhe pretendoi se "nuk është një çështje ekonomike. Nuk do të marr asnjë cent nga filmi. Është çështje sensi i mirë dhe respekti.” [72] Më vonë atë muaj, u konfirmua se producentët nuk donin që Gaga ta takonte atë dhe ata ishin "të vetëdijshëm se nuk donin të mbështesnin apo mbështesnin krimin e tmerrshëm" që ajo kreu, duke thënë se Gaga kishte parë shumë filmime dhe shumë dokumentarë dhe kishte lexuar libra rreth jeta e saj. [73] Gaga deklaroi gjithashtu se nuk ka interes të “marrëveshje” me Reggianin, por zemra i shkon “për vajzat e saj... Më intereson thellësisht që kjo duhet të jetë shumë e dhimbshme për ta.” [74]

Patrizia Gucci (mos të konfuzohet me Patrizia Reggiani Gucci), e cila është vajza e Paolo Gucci-t dhe kushërira e parë e Maurizio Gucci-t u hoq dikur, tha për Associated Press, në emër të familjes Gucci, ata ishin "me të vërtetë të zhgënjyer" nga filmi. “Po vjedhin identitetin e një familjeje për të përfituar, për të rritur të ardhurat e sistemit hollivudian”. Ajo shtoi, “Familja jonë ka një identitet, privatësi. Mund të flasim për çdo gjë, por ka një kufi që nuk mund të kalohet”. Sipas Gucci, tre shqetësimet kryesore të familjes janë pasaktësitë në film, mungesa e kontaktit me Ridley Scott dhe marrja e aktorëve të profilit të lartë për të luajtur njerëz që nuk ishin të lidhur me vrasjen. Ajo tha gjithashtu se familja Gucci do të vendosë se cila do të jetë e ardhmja e tyre e veprimit pas shikimit të filmit të përfunduar. [75] Scott hodhi poshtë pretendimet e saj, duke thënë se "Duhet të mbani mend se një Gucci u vra dhe një tjetër shkoi në burg për evazion fiskal, kështu që ju nuk mund të flisni me mua për të bërë një fitim. Sapo ta bëni këtë, bëheni pjesë e domenit publik." [76]

Tom Ford, në një artikull për Air Mail, deklaroi se ai "ndjehej sikur [ai] kishte jetuar përmes një stuhie kur [ai] u largua nga teatri", duke thënë se, pavarësisht se qeshi në disa raste, e kishte "të vështirë për [atë] për të parë humorin dhe kampin në diçka që ishte kaq e përgjakshme. Në jetën reale, asnjë prej tyre nuk ishte kamp. Ndonjëherë ishte absurde, por në fund ishte tragjike”. Ford vlerësoi pjesën më të madhe të kastit, megjithëse ai kritikoi performancat e Pacino-s dhe Leto-s, duke i krahasuar me interpretuesit e Saturday Night Live dhe duke shtuar për këta të fundit, "Shkëlqimi i Letos si aktor është varrosur fjalë për fjalë nën proteza latex... Paolo, të cilin e takova në disa raste, ishte vërtet i çuditshëm dhe bëri disa gjëra të çuditshme, por sjellja e tij e përgjithshme sigurisht nuk ishte si personazhi i çmendur dhe në dukje i sfiduar mendërisht i performancës së Letos”. Ndërsa nuk komentoi drejtpërdrejt rolin e tij në film ose portretizimin e tij nga Reeve Carney, Ford vuri në dukje se momenti i dolli i Maurizios për të ishte i pasaktë, pasi ai ishte blerë tashmë nga kompania përpara se Ford të bëhej drejtor kreativ i Gucci-t. [77] [78]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • ""House of Gucci" Author Sara Gay Forden Talks the Fashion Dynasty, New Film, and More | Oxygen". YouTube. 24 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "House of Gucci | Book vs. Movie". YouTube. abookolive. 25 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 1. ^ "Shtëpia e Gucci". British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2021. Marrë më 12 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Rubin, Rebecca (23 nëntor 2021). "Thanksgiving Box Office: Disney's 'Encanto' to Reign Over Lady Gaga's 'House of Gucci'". Variety. Marrë më 23 nëntor 2021. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Stampa:Cite Box Office Mojo
 4. ^ Stampa:Cite The Numbers
 5. ^ Gardner, Chris (21 qershor 2006). "Gucci bio gets going". Variety. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2021. Marrë më 3 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Odell, Amy (2 nëntor 2009). "Gucci Family Doesn't Want Ridley Scott's Gucci Movie to Happen". The Cut. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Milligan, Lauren (18 nëntor 2009). "Gucci Film Confirmed". British Vogue. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2019. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Keene, Allison (12 tetor 2012). "Ridley Scott's Daughter Replaces Him as Director on Gucci; Penelope Cruz in Talks for Lead". Collider. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2019. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Shoard, Catherine (17 nëntor 2016). "Wong Kar-Wai to return with Gucci murder movie". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2017. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Fleming, Mike Jr. (1 nëntor 2019). "Lady Gaga, Ridley & Giannina Scott Team On Film About Assassination Of Gucci Grandson Maurizio; Gaga To Play Convicted Ex-Wife Patrizia Reggiani". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2020. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Zargani, Luisa (15 mars 2021). "Marco Bizzarri on Japan, New Ginza Store and 'House of Gucci' Film". Women's Wear Daily. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 12 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Myers, Marc (1 tetor 2021). "For Lady Gaga, Not Even a Pandemic Will Slow Her Down". The Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2021. Marrë më 16 tetor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Heritage, Stuart (3 nëntor 2021). "Madness in her method: Did Lady Gaga really stay in character for 18 months?". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2021. Marrë më 25 nëntor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Lattanzio, Ryan (21 nëntor 2021). "Lady Gaga Reveals She Ad-Libbed Viral 'Father, Son, and House of Gucci' Line". IndieWire. Marrë më 2 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c Siegel, Tatiana; Kit, Borys (8 prill 2020). "MGM Buys Ridley Scott's 'Gucci' Film With Lady Gaga Set to Star (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2020. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Kroll, Justin (20 gusht 2020). "MGM's Ridley Scott-Lady Gaga Gucci Film Eyes Robert De Niro, Jared Leto, Al Pacino, Adam Driver, Jack Huston & Reeve Carney". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2020. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Fleming, Mike Jr. (14 shtator 2020). "Ridley Scott Eyes Another Epic: Joaquin Phoenix As Napoleon In 'Kitbag' As Director Today Wraps 'The Last Duel'". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2020. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 15 tetor 2020 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Kroll, Justin (7 dhjetor 2020). "Jeremy Irons Joins Lady Gaga In Ridley Scott And MGM's 'Gucci'". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2020. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 8 dhjetor 2020 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Kit, Borys (7 dhjetor 2020). "Jeremy Irons Joins Lady Gaga in Ridley Scott's 'Gucci'". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2020. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Tangcay, Jazz (24 dhjetor 2020). "'News of the World' Cinematographer Says 'Everyone Is in the Same Boat' for Streaming Releases". Variety. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2021. Marrë më 2 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Hoballah, Rania (13 janar 2021). "'Gucci': Camille Cottin rejoint le casting du film de Ridley Scott" (në frëngjisht). LCI. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 22. ^ Eckardt, Stephanie (22 mars 2021). "House of Gucci: Every Photo of Lady Gaga and Adam Driver All Loved Up". W. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2021. Marrë më 22 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Who is House of Gucci star Madalina Ghenea?". Streaming Latest. Marrë më 29 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 24. ^ Kroll, Justin (2 prill 2021). "Salma Hayek To Play Pina Auriemma In Ridley Scott's 'House of Gucci' For MGM". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Ferme, Antonio (3 shkurt 2021). "Jared Leto Talks Surprise Golden Globes Nomination, 'Gucci' and Zack Snyder". Variety. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2021. Marrë më 23 mars 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Rome, Wanted in (25 shkurt 2021). "Lady Gaga seeks Rome base while filming Gucci movie". Wanted in Rome. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2021. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ McRady, Rachel (8 prill 2021). "Lady Gaga Is a Blushing Bride on Set of 'House of Gucci'". Entertainment Tonight. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2021. Marrë më 18 nëntor 2021. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 7 nëntor 2021 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Lady Gaga starts filming Gucci 'Black Widow' film in Rome - Lifestyle". ANSA. 25 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2021. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Massimiliano, Riccio (9 mars 2021). "Concluse le riprese del film "House of Gucci" a Gressoney, il set si sposta a Milano". AostaSera (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2021. Marrë më 22 mars 2021.
 30. ^ "Lady Gaga seeks Rome base while filming Gucci movie". Wanted in Rome. 25 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2021. Marrë më 22 mars 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Scicchitano, Flavia (23 mars 2021). "Via Condotti, al via il set di House of Gucci: ciak per Al Pacino e Lady Gaga". Leggo (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2021. Marrë më 11 maj 2021.
 32. ^ "House of Gucci Has Finished Filming, Lady Gaga Confirms". Harper's Bazaar. 8 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 11 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Krol, Charlotte (21 gusht 2020). "Lady Gaga's 'Gucci' movie rounds out stellar cast with Adam Driver, Robert De Niro and more". NME. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2021. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Maitland, Hayley (10 mars 2021). "A First Look at Lady Gaga in 'House of Gucci' (Featuring Adam Driver in Impeccable Knitwear)". British Vogue. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2021. Marrë më 22 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "House of Gucci / Past, Present and Future Releases". Film Distributors’ Association. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2021. Marrë më 28 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ D'Alessandro, Anthony (24 shkurt 2021). "Paramount+ & Epix Expand Strategic Relationship". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2021. Marrë më 22 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ a b c D'Alessandro, Anthony (28 nëntor 2021). "'Encanto' & 'Ghostbusters: Afterlife' Split Families, 'House Of Gucci' Best Opening For Drama In Two Years – Thanksgiving Box Office, Sunday Update". Deadline Hollywood. Marrë më 28 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ a b c D'Alessandro, Anthony (27 nëntor 2021). "The Sobering Reality Of Thanksgiving Box Office During Pandemic With 'Encanto' Sans 'Top Gun 2'; Adults Return For 'House Of Gucci', 'Licorice Pizza'". Deadline Hollywood. Marrë më 28 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Yuma, Jennifer (11 janar 2022). "House of Gucci Will Be Available to Watch Online in February". Variety. Marrë më 12 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ D'Alessandro, Anthony; Tartaglione, Nancy (23 nëntor 2021). "'Encanto' To Make The Whole World Sing With $70M+ Global Opening – Box Office Preview". Deadline Hollywood. Marrë më 23 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Domestic 2021 Weekend 48: November 24-28, 2021 – Thanksgiving 5-Day weekend (US)". Box Office Mojo. Marrë më 3 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ McClintock, Pamela (29 nëntor 2021). "Box Office: Thanksgiving Winners & Losers from 'House of Gucci' to 'King Richard'". The Hollywood Reporter. Marrë më 29 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ D'Alessandro, Anthony (5 dhjetor 2021). "Encanto Leads & Ghostbusters: Afterlife Crosses $100M In Lackluster Post-Holiday Weekend, But Good Times Ahead With Spider-Man – Sunday Update". Deadline Hollywood. Marrë më 5 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Domestic 2021 Weekend 49". Box Office Mojo. Marrë më 8 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ D'Alessandro, Anthony (12 dhjetor 2021). "West Side Story Isn't Kicking Up With $10M+ Opening: What That Means Right Now During Another Pandemic Holiday – Sunday Update". Deadline Hollywood. Marrë më 14 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Domestic 2021 Weekend 50". Box Office Mojo. Marrë më 14 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ D'Alessandro, Anthony (20 dhjetor 2021). "Spider-Man: No Way Home Defeats Infinity War & Notches 2nd Highest Domestic Opening At The Box Office With $260M". Deadline Hollywood. Marrë më 20 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Domestic 2021 Weekend 51". Box Office Mojo. Marrë më 21 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Domestic 2021 Weekend 52". Box Office Mojo. Marrë më 30 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ D'Alessandro, Anthony (26 dhjetor 2021). "Spider-Man: No Way Home Third-Best Christmas Ever With $31.7M US; Domestic At $467M+ & $1.05B WW – Sunday Update". Deadline Hollywood. Marrë më 27 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ D'Alessandro, Anthony (9 janar 2022). "Spider-Man: No Way Home At $668M+ Sinks Titanic & Looks To Take Out Infinity War Next; 355 DOA $4M+". Deadline Hollywood. Marrë më 9 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Domestic 2022 Weekend 1". Box Office Mojo. Marrë më 12 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Tartaglione, Nancy (29 nëntor 2021). "'Encanto' Chimes In With $70M Global Bow; 'No Time To Die' Overtakes 'Spectre' In UK, Now Market's No. 3 Movie Ever – International Box Office". Deadline Hollywood. Marrë më 29 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Tartaglione, Nancy (5 dhjetor 2021). "Encanto Leads Sluggish Offshore Studio Weekend; House Of Gucci Fashionable – International Box Office". Deadline Hollywood. Marrë më 6 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Tartaglione, Nancy (12 dhjetor 2021). "West Side Story Goes South In Offshore Debut, But Is There A Place For It Over Time?; Venom: Let There Be Carnage Nears $500M Global – International Box Office". Deadline Hollywood. Marrë më 13 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Tartaglione, Nancy (20 dhjetor 2021). "Spider-Man: No Way Home Is Even More Amazing With $601M Global Debut For 3rd Biggest WW Bow Ever; $341M Snared Overseas – International Box Office". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 28 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Tartaglione, Nancy (2 janar 2022). "Spider-Man: No Way Home Swings To $1.37B Global, Now 12th Biggest Film Ever WW – International Box Office". Deadline Hollywood. Marrë më 7 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Tartaglione, Nancy (9 janar 2022). "Spider-Man: No Way Home Leaps To $1.53B WW For No. 8 On All-Time Global Chart – International Box Office". Deadline Hollywood. Marrë më 10 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Tartaglione, Nancy (16 janar 2022). "Spider-Man: No Way Home Tops $1.6B WW & Becomes Biggest Movie Ever In Mexico; Scream Shouts With $49M Global Bow – International Box Office". Deadline Hollywood. Marrë më 17 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Tartaglione, Nancy (23 janar 2022). "Spider-Man: No Way Home Zips To No. 6 On All-Time Global Chart With $1.69B; Sing 2 Now Top Toon Of Pandemic & Belfast Breaks Out In UK/Ireland – International Box Office". Deadline Hollywood. Marrë më 24 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Ahmed, Sahil (28 nëntor 2021). "Jared Leto Reveals Why He Related To His House of Gucci Character". Screen Rant. Marrë më 30 nëntor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Wilkinson, Alissa (22 nëntor 2021). "What can you even say about House of Gucci? It's stupid. It's perfect". Vox. Marrë më 22 nëntor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Rooney, David (22 nëntor 2021). "Lady Gaga and Adam Driver in Ridley Scott's 'House of Gucci': Film Review". The Hollywood Reporter. Marrë më 22 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Roeper, Richard (22 nëntor 2021). "House of Gucci': Stitching together lots of material, prestige murder movie still feels flimsy". Chicago Sun-Times. Marrë më 22 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Scott, A. O. (23 nëntor 2021). "'House of Gucci' Review: Murder, Italian-Style". The New York Times. Marrë më 30 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Roundtree, Cheyenne (2021-11-14). "'House of Gucci' Dialogue Coach Admits Lady Gaga's Accent Is More Russian Than Italian". The Daily Beast (në anglisht). Marrë më 2021-11-16.
 67. ^ Barber, Nicolas (2021-11-24). "House of Gucci and the trouble with extreme actor makeovers". BBC (në anglisht). Marrë më 2021-12-12.
 68. ^ Kermode, Mark (2021-11-24). "House of Gucci review – Lady Gaga steers a steely path through the madness". The Guardian (në anglisht). Marrë më 2021-12-12.
 69. ^ Ehrlich, David (2021-11-22). "'House of Gucci' Review: Lady Gaga Is a Money Monster for the Ages in Ridley Scott's Muted Satire". Indiewire (në anglisht). Marrë më 2021-12-12.
 70. ^ Shindler, Michael (14 janar 2002). "House for Sale". The American Conservative. Marrë më 16 janar 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Alessi, Roberto (27 janar 2021). "Patrizia Reggiani svela: 'Un film sul caso Gucci, Lady Gaga nel cast'". Novella 2000 (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2021. Marrë më 22 mars 2021.
 72. ^ "Gucci 'black widow' miffed by Lady Gaga snub". Agenzia Nazionale Stampa Associata. 11 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2021. Marrë më 22 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ Watts, Halina; Roberts, Hannah (20 mars 2021). "Lady Gaga to leave comfort zone with House of Gucci role as 'Black Widow' socialite". Daily Mirror. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2021. Marrë më 22 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "Lady Gaga says she won't meet Patrizia Reggiani and 'cares deeply' about House of Gucci impact". ITV News. 18 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2021. Marrë më 2 dhjetor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Berry, Colleen (15 prill 2021). "Gucci heirs worry over family depiction in Ridley Scott film". ABC News. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 12 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Goldbart, Max (22 nëntor 2021). "Ridley Scott Hits Back At Gucci Family Criticism; Reveals Napoleon Biopic 'Kitbag' Filming Date". Deadline Hollywood. Marrë më 22 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Lattanzio, Ryan (28 nëntor 2021). "Tom Ford Compares Watching 'House of Gucci' to Surviving a Hurricane: 'Hard to See the Humor and Camp'". IndieWire. Marrë më 2 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Ford, Tom (27 nëntor 2021). "Tom Ford Does Gucci". Air Mail. Marrë më 2 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)