Rrethi i Skraparit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Skrapari)
Shko te: navigacion, kërko
link={{{të çon}}}

Rrethi i Skraparit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë dhe gjendet në Qarkun e Beratit. Rrethi i Skraparit ka 34.613 banorë (sipas 2011) dhe një sipërfaqe prej 775 km² me kryeqendër Çorovodën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Skraparit ka nën administrim dy bashki dhe tetë komuna që janë:

Personalitete nga Skrapari[redakto | redakto tekstin burimor]

Ilir Meta - Kryetar, i Partise, Levizja Socialiste per Integrim (LSI)

Nasip Naço - Deputet, i Partise Levizja socialiste per Integrim (LSI)

Fidel Ylli - Deputet, i Partise Socialiste te Shqiperise

Xhevahir Spahiu, Shkrimtar