Ndryshimi mes inspektimeve të "Leopardi"

Jump to navigation Jump to search
18 bytes added ,  1 vit më parë
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Advanced mobile edit
 
Leopardi ishte kampioni për ''Panthera'' nga Joel Asaph Allen në vitin 1902.<ref>{{cite journal |last1=Allen |first1=J. A. |year=1902 |title=Mammal names proposed by Oken in his 'Lehrbuch der Zoologie' |journal=Bulletin of the American Museum of Natural History |volume=16 |issue=27 |pages=373−379 |url=http://digitallibrary.amnh.org/bitstream/handle/2246/509//v2/dspace/ingest/pdfSource/bul/B016a27.pdf?sequence=1&isAllowed=y}}</ref>
Në vitin 1917, [[Reginald Innes Pocock]] përfshiu gjithashtu [[tigri]]n (''P. tigris''), [[jaguari]]n (''P. onca'') dhe [[luani]]n (''P. leo'') në gjininë ''Panthera''.<ref>{{cite journal |last1=Pocock |first1=R. I. |year=1917 |title=The Classification of existing Felidae |journal=The Annals and Magazine of Natural History |series=Series 8 |volume=XX |issue= |pages=329–350 |url=https://archive.org/stream/annalsmagazineof8201917lond#page/n359/mode/2up}}</ref><ref>{{cite book |last=Pocock |first= R. I. |year=1939 |title=The Fauna of British India, Including Ceylon and Burma. Mammalia: Volume 1 |publisher=Taylor and Francis |location=London |pages=222–239 |chapter=''Panthera pardus'' |chapterurl=https://archive.org/stream/PocockMammalia1/pocock1#page/n273/mode/2up|language=Anglisht}}</ref>
 
==Referimet==

Menyja e navigimit