Banja e Sijarinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Banja e Sijarinës
Vendbanim
noform
Vendndodhja
Banja e Sijarinës is located in Serbia
Banja e Sijarinës
Banja e Sijarinës
42°46′39″V 21°36′09″L / 42.7775°V 21.6025°L / 42.7775; 21.6025Koordinatat: 42°46′39″V 21°36′09″L / 42.7775°V 21.6025°L / 42.7775; 21.6025
Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.3 km2 km2
Lartësia 492 m (m.n.d.)
Popullsia 355 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)

Banja e Sijarines kufizohet ne veri e lindje me Sijarinen,ne jug me Svirrcen dhe ne perendim me Borocin. Banja e Sijarinës është vendbanim në komunën e Medvegjës, në kryqëzimin e rrugëve PrishtinëLeskovc pran shtretërve të lumenjëve të Banjës dhe lumit Jabllanica, rrëzë maleve të Gollakut, 70 km larg Prishtinës.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Banja e Sijarinës është e future thellë në ngushticë, e rrethuar me vegjetacion të bujshëm, me klimë të përshtashme. Banja ka 18 burime të ujit mineral me përbërje të ndryshme fiziko-kimike dhe temperaturë nga 32-72 gradë celsius. Ka nje territor te vogel rreth 2.3 km2.

Atraksion dhe bukuri të rrallë natyrore paraqesin gejzerët me ujë të nxehtë, të veçant në Evropë, shtylla e ujit të të cilit arrnë lartësinë 8m, pran të cilit ndodhet kompleksi i ndërtuar i pishinave dhe fontanave. Shërimi i sëmundjeve bëhët në Entin e specializuar për rehabilitim ”Banja”e Sijarinës”, pran hotelit,”Gejzer”.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Banjën e Sijarinës sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 kan jetuar 568 banorë prej tyre shqiptarë 231, 40.66%, serb 282, me 49.64%, malazez 45, me 7.92% .

Mosha mesatare e popullsisë ndryshon nga vendbanimet shqiptare , pikrisht përshkak të popullsisë së përzier, dhe është 36.5 vite.Në këtë vendbanim janë gjithësejt 175 ekonomi familjare me 3.25 anëtarë.popullsia pas luftës së Dytë Botrore ka shënuar rritje ndërsa popullsia shqiptare rënje. Ne vitin 2011 ne rexhistrim dolen 355 banor.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Banorë Grafiku
1948 639 Lëvizja e popullsisë së Banjës së Sijarines.png
1953 715
1961 807
1971 828
1981 750
1991 252
2003 289

shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]