Buzezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buçë
Fshat
Vendndodhja
Buçë is located in Kosova
Buçë
Buçë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Sharr
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Opojë
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 6′ 43″ Veri

20° 38′ 4″ Lindje

Buçë është një vendbanim në komunën e Sharrit, Kosovë. Gjeografikisht Buzezi gjendet në krahinën e Opojës e cila përbëhet nga gjithesej 19 fshatra plotësisht të banuara me shqiptar. Ky fshat është krijuar në fillim të luftës së parë botërorë. Në vitin 1914 janë shpërngulur 7 familje nga fshati Brrut i Opojës dhe kan ndërtuar shtëpitë e para në Buzez. Ato ishin: familja Asllani, Halimi, Hasani, Jusufi, Rexhepi, Sadiku dhe Zyberi. Buzezi kufizohet në lindje me fshatrat; Brodosanë, Kuklibeg, Kuk. Në jug me Kosavën dhe Kaprën, ndërsa në perëndim me fshatin Bardhaj dhe në veri me Brrutin dhe Zgatarin.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]