Dërvodeli (Lebanë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dërvodel
Fshat

Dërvodel (serbisht: Дрводељ/Drvodelj) është fshat në komunën e Lebanës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dërvodeli kufizohet me fshatrat Bucë dhe Klaiq ne veri, ne lindje kufizohet me fshatin Radec dhe ne jug e perendim kufizohet me fshatrat e Medvegjës - Sijarinën dhe Gjylekrështën.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 567 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 38.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]