Dërvodeli (Lebanë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dërvodel
Дрводељ
Fshat
Vendndodhja
Dërvodel is located in Serbia
Dërvodel
Dërvodel

Koordinatat: 42°54′10″V 21°50′15″L / 42.90278°V 21.83750°L / 42.90278; 21.83750

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Jabllanicë
Komuna Lebanë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 345 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 54′ 10″ Veri

21° 50′ 15″ Lindje

Dërvodel (serbisht: Дрводељ/Drvodelj) është fshat në komunën e Lebanës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dërvodeli kufizohet me fshatrat Bucë dhe Klaiq ne veri, ne lindje kufizohet me fshatin Radec dhe ne jug e perendim kufizohet me fshatrat e Medvegjës - Sijarinën dhe Gjylekrështën.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 567 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 38.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]