Radeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Radec
Fshat

Radec (serbisht: Радевце/Radevce) është fshat në komunën e Lebanës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radeci është vendbanim kodrinoro-malor ne Komunën e Lebanes. Kufizohet me Dërvodellin ne veri, me Klaiqin ne lindje, ne jug kufizohet me Lipovicën dhe ne perëndim kufizohet me fshatin Ramabajë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne regjistrimin e vitit 2011 mbajtur ne Serbi, Radeci kishte vetëm 38 banor te përkatësisë etnike serbe. Edhe nga ky fshat u dëbuan shqipeteret me dhune nga forcat serbe ne vitet 1877-1878, pas Kongresit te Berlinit ku u vendos padrejtësisht ti ipej kjo treve shqiptare Serbisë.

Tabela e ndryshimit te popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1948 1953 1961 1971 1981 1991 2002 2011
585 668 617 450 309 160 94 38

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]