Radeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Radec
Радевце
Fshat
Vendndodhja
Radec is located in Serbia
Radec
Radec

Koordinatat: 42°47′1″V 21°42′23″L / 42.78361°V 21.70639°L / 42.78361; 21.70639

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Jabllanicë
Komuna Lebanë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 609 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 47′ 1″ Veri

21° 42′ 23″ Lindje

Radec (serbisht: Радевце/Radevce) është fshat në komunën e Lebanës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radeci është vendbanim kodrinoro-malor ne Komunën e Lebanes. Kufizohet me Dërvodellin ne veri, me Klaiqin ne lindje, ne jug kufizohet me Lipovicën dhe ne perëndim kufizohet me fshatin Ramabajë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne regjistrimin e vitit 2011 mbajtur ne Serbi, Radeci kishte vetëm 38 banor te përkatësisë etnike serbe. Edhe nga ky fshat u dëbuan shqipeteret me dhune nga forcat serbe ne vitet 1877-1878, pas Kongresit te Berlinit ku u vendos padrejtësisht ti ipej kjo treve shqiptare Serbisë.

Tabela e ndryshimit te popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1948 1953 1961 1971 1981 1991 2002 2011
585 668 617 450 309 160 94 38

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]