Rafuna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rafunë
Рафуна
Fshat
Vendndodhja
Rafunë is located in Serbia
Rafunë
Rafunë

Koordinatat: 42°51′58″V 21°42′21″L / 42.86611°V 21.70583°L / 42.86611; 21.70583

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Jabllanicë
Komuna Lebanë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 51′ 58″ Veri

21° 42′ 21″ Lindje

Rafunë (serbisht: Рафуна/Rafuna) është fshat në komunën e Lebanës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rafuna eshte nje vendbanim ne Komunen e Lebanes. Ne veri kufizohet me fshatin Shillovë, ne lindje me fshatin Poroshticë, ne jug kufizohet me Buvcen, ne veriperendim kufizoet me fshatin Rukoc i Medvegjës dhe ne perendim kufizohet me fshatin shqiptar te Komunes se Medvegjës Llapashtica e Epërme.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 450 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 77.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]