Lebana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lebanë
Лебане
Qytezë
Vendndodhja
Lebanë is located in Serbia
Lebanë
Lebanë

Koordinatat: 42°55′2″V 21°43′46″L / 42.91722°V 21.72944°L / 42.91722; 21.72944

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Jabllanicë
Komuna Lebanë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 300 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 55′ 2″ Veri

21° 43′ 46″ Lindje

Lebanë (serbisht: Лебане/Lebane) është fshat në komunën e Lebanës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2011 ka 9122 banor (sipas regjistrimit të vitit 1991 ka pasur 9527 banorë), ndersa Komuna ka 21802 banor, shumica te perkatesis etnike serbe.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lëvizja e popullsisë gjatë shekullit XIX

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 1975 Lëv. e pop. së lebanës.png
1953 2103
1961 2617
1971 5889
1981 7966
1991 9528
2002 10277

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]