Dunavi (Gjilan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Dunav (Gjilan))
Shko te: navigacion, kërko


Dunavi
Fshat
Vendndodhja
Dunavi is located in Kosova
Dunavi
Dunavi
42°16′53″N 21°32′28″E / 42.2813372°N 21.5409922°E / 42.2813372; 21.5409922Koordinatat: 42°16′53″N 21°32′28″E / 42.2813372°N 21.5409922°E / 42.2813372; 21.5409922
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Gjilan
Rajoni Gjilan
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Dunav(Tunaj)[1] është vendbanim në komunën e Gjilanit.

Gjeografi[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendbanimi Dunav është i vendosur në Malet e Karadakut, i themeluar para 220 viteve. Ky vendbanim gjendet ne te majtë te rruges per komanvë ky fshat gjendet i rrethuar nga me malet e karadakut në të kater anët, njeherish ka pozit te mir gjeografike është vijë kufitare ne dy shtete me atë te serbis dhe me atë te maqedonis, kjo pozitë bën qe Dunavi te jetë vendë lidhes me vendet fqinjë gjithashtu ka shërbyer rrugë lidhese me luginen e presheves. pozita e mirë gjeografike bën qe ky vend te ketë kushte per zhvillimin e buqesis dhe sidomos zhvillim për degen e blegtoris.

Demografi[redakto | redakto tekstin burimor]

Dunavi ësht themeluar para 220 vitëve me ardhjen e familjeve: Selimi,Ferati dhe Dema, prej te cilave u themelua nje fshatë,para ardhjeve te ketyreve familjeve nuk kishte banor te tjerë.Dunavi ne kohen kur ishte i populluar kishte përafersisht 50 shtepi prej te cilave kan mbetur pak ne ditet e sotme pas luftes se fundit ne kosov ky fshat ka vetem nje shtëpit te banuar. Sot ne Kosovë ka shum njerzë te këti fshati duke jetuar ne vende te ndryshem si ne : Zheger,Gjilan,Kabash,Drobesh,Viti,Ferizaj,Prishtin,Kumanov etj..

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

arsimimi ne dunav u bë si ne shumë fshatra te kosoves fillimisht ne shtepi te konvertuara ne shkolla dhe me von u hap shkolla e par ne këtë fshat . Ne dunav ekzistojne monumente kulturore vet stili i shtepive te ndertuara ne dunav e pershkruan këtë me se miri, gjitashtu ekziston nje monument apo nje kryeveper kulturore(fetare) është kisha katolike"Shen Anes" e ndertuar ne vitin 1939, ku nga ky vit deri ne ditet e sotme vazhdon te jetë dhe te mbet kisha e vetme ne karadak dhe ne rajonin e Gjilanit. Gjithashtu gjendet edhe Xhamija e cila momentalisht është e rrënuar.

Kisha e Shen Anes Dunav

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Dunavi (Tunaj) ësht themelu para 220 vitëve me ardhjen e familjeve: Selimi,Ferati dhe Dema, prej te cilave u themelua nje fshat,para ardhjeve te ketyreve familjeve nuk kishte banor te tjerë. Dunavi ne kohen kur ishte i populluar kishte përafersisht 50 shtepi prej te cilave kan mbetur pak ne ditet e sotme pas luftes se fundit ne kosov ky fshat mbeti i braktisur pa asnje banor. sot ne Kosov ka shum njerz te këti fshati duke jetuar ne vende te ndryshem si ne : Zheger,Gjilan,Kabash,Drobesh,Viti,Ferizaj,Prishtin,Kumanov,Kojnare,Preshev në Evropen perëndimore deri në Ameriken e largët.

është e rrënuar.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]
  1. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 168. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,