Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar
Shkruar nga
Dita e natës së parë30 korrik 2016 (2016-07-30)
Vendi i natës së parëPalace Theatre, Londër
Gjuha e parëAnglisht
SeritëHarry Potter
Zhanri
 • Fantazi
 • Aventurë
 • Dramë
VendosjaWizarding World


Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar është një shfaqje britanike në dy pjesë e vitit 2016, e shkruar nga Jack Thorne bazuar në një histori origjinale nga JK Rowling, John Tiffany dhe Thorne.[1] Paraqitjet e shfaqjes filluan në Palace Theatre, Londër, më 7 qershor 2016[2] dhe u dha premierën më 30 korrik 2016. Shfaqja u hap në Broadway në 22 prill 2018 në Teatrin Lyric, me pamjet fillestare duke filluar më 16 mars 2018. Aktorët e saj janë të ngjashëm me ata të vitit të parë në West End, me aktorët e rikthyer Anthony Boyle, Sam Clemmett, Noma Dumezweni, Poppy Miller, Jamie Parker, Alex Price dhe Paul Thornley.

Historia fillon nëntëmbëdhjetë vjet pas ngjarjeve të romanit 2007 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes dhe paraqet Harri Poterin, tani Shef i Departamentit të Zbatimit të Ligjit Magjik në Ministrinë e Magjisë dhe djalin e tij të vogël, Albus Severus Poter, i cili është gati për të ndjekur Shkollën e Magjisë dhe Shtrigërisë Hoguorts. Shfaqja tregtohet si historia e tetë zyrtare në serinë Harry Potter.

Shfaqja mori një pritje kritike entuziaste. Në Çmimet Laurence Olivier 2017, prodhimi në Londër mori njëmbëdhjetë nominime rekord dhe fitoi nëntë çmime rekord, duke përfshirë edhe Shfaqjen e Re më të Mirë. Në Tony Awards 2018, prodhimi në Broadway fitoi gjashtë çmime, përfshirë Shfaqjen më të Mirë. Shfaqja gjithashtu vendosi rekordin për shitjet më të larta javore të biletave të të gjitha kohërave të çdo shfaqjeje, duke fituar mbi 2.5   milionë $ në Teatrin Lyric për javën e fundit më 30 dhjetor 2018.[3]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 2013, u zbulua se një shfaqje skenike bazuar në serinë Harry Potter kishte qenë në zhvillim e sipër për rreth një vit,[4] me synimin për ta sjellë atë në skenë dikur më 2016.[5] Në kohën e njoftimit, autorja J. K. Rowling zbuloi se shfaqja do të "eksplorojë historinë e patreguar më parë të viteve të hershme të Harrit si jetim dhe i dëbuar".[6] Në majin vijues, Rowling filloi krijimin e ekipit krijues për projektin.[7]

Rolet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhi Aktori në West End (2016–2017) Aktori në Broadway (2018) Aktori në Melbourne Aktori në San Francisco
Harri Poter Jamie Parker Gareth Reeves John Skelley
Ron Uezli Paul Thornley Gyton Grantley David Abeles
Hermionë Grenxhër Noma Dumezweni Paula Arundell Yanna McIntosh
Xhini Poter Poppy Miller Lucy Goleby Angela Reed
Drako Mallfoi Alex Price Tom Wren Lucas Hall
Albus Severus Poter Sam Clemmett Sean Rees-Wemyss Benjamin Papac
Skorpius Mallfoi Anthony Boyle William McKenna Jon Steiger
Roza Grenxhër-Uezli Cherrelle Skeete Susan Heyward Manali Datar Folami Williams
Hermiona e Re
Delfi Digori Esther Smith Jessie Fisher Madeleine Jones Emily Juliette Murphy
Kreik Bouker Jr. Jeremy Ang Jones Joshua DeJesus Slone Sudiro Irving Dyson Jr.
Mërsina Ankaçe Annabel Baldwin Lauren Nicole Cipoletti Gillian Cosgriff Brittany Zeinstra
Lili Poter Sr.
Poli Çapmani Claudia Grant Madeline Weinstein Jessica Vickers Lauren Zakrin
Vernon Dërsli Paul Bentall Byron Jennings David Ross Patterson Andrew Long
Severus Pitoni
Lord Fluronvdekja
Rubeus Hagrid Chris Jarman Brian Abraham Soren Jensen Julian Rozzell, Jr.
Kapela që Flet
Jan Frederiku Jenet Le Lacheur Jess Barbagallo Connor Sweeney Corey Hedy
Petunia Dërsli Helena Lymbery Kathryn Meisle Hannah Waterman Katherine Leask
Dolores Umbrixh
Madam Huku Theo Allyn
Amos Digori Barry McCarthy Edward James Hyland George Henare Charles Janasz
Albus Urtimori
Shtriga e karrocës Sandy McDade Geraldine Hughes Debra Lawrance Katherine Leask
Minerva MekGuri Shannon Cochran
Sedrik Digori Tom Milligan Benjamin Wheelwright David Simes William Bednar-Carter
Xhejms Sirius Poter
Xhejms Poter Sr.
Dadli Dërsli Jack North Joey LaBrasca Hamish Johnston Tuck Sweeney
Karl Xhenkins
Viktor Krum Connor Sweeney
Kasandri Nuno Silva David St. Louis Iopu Auva'a Logan James Hall
Harri Potter i Ri Rudi Goodman

Alfred Jones

Bili Keogh

Ewan Rutherford

Nathaniel Smith

Dylan Standen
Will Coombs

Landon Maas
Alfie Hughes

Ezra Justin

Archie Pitcher

Zakaria Rahhali
Elijah Cooper

Tyler Patrick Hennesy
Lili Luna Poter Zoe Brough

Cristina Fray

Christiana Hutchings
Olivia Bond

Brooklyn Shuck
Sasha Turinui

Ruby Hall

Sienna Conti
Natalia Bingham

Natalie Schroeder

Botimi i skenarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar
ISBNISBN 978-1-338-09913-3

Të dy pjesët e skenarit të shfaqjes skenike janë publikuar në formate të shtypura dhe digjitale si Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar Pjesa e Parë & e Dytë.[8][9]

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi origjinal i Londrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ceremonia e Çmimeve Kategoria Nominuar Rezultati
2016 Evening Standard Theatre Awards Best Play Fitues/e
Best Director John Tiffany Kandidat/e
Best Design Christine Jones Kandidat/e
Emerging Talent Award Anthony Boyle Kandidat/e
Critics' Circle Theatre Awards Best Director John Tiffany Fitues/e
Best Designer Christine Jones Fitues/e
Most Promising Newcomer Anthony Boyle Fitues/e
2017 WhatsOnStage Awards Best New Play Fitues/e
Best Actor in a Play Jamie Parker Fitues/e
Best Supporting Actor in a Play Anthony Boyle Fitues/e
Paul Thornley Kandidat/e
Best Supporting Actress in a Play Poppy Miller Kandidat/e
Noma Dumezweni Fitues/e
Best Direction John Tiffany Fitues/e
Best Costume Design Katrina Lindsay Kandidat/e
Best Set Design Christine Jones Fitues/e
Best Lighting Design Neil Austin Fitues/e
Best Video Design Finn Ross and Ash Woodward Fitues/e
Laurence Olivier Awards Best New Play Fitues/e
Best Director John Tiffany Fitues/e
Best Actor Jamie Parker Fitues/e
Best Actress in a Supporting Role Noma Dumezweni Fitues/e
Best Actor in a Supporting Role Anthony Boyle Fitues/e
Best Costume Design Katrina Lindsay Fitues/e
Best Set Design Christine Jones Fitues/e
Best Sound Design Gareth Fry Fitues/e
Best Lighting Design Neil Austin Fitues/e
Best Theatre Choreographer Steven Hoggett Kandidat/e
Outstanding Achievement in Music Imogen Heap Kandidat/e
2018 WhatsOnStage Awards Best West End Show Fitues/e
Best Show Poster Fitues/e

Prodhim origjinal në Broadway[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Nominuar Rezultati Ref.
2018 Tony Awards Best Play Fitues/e [10][11]
Best Actor in a Play Jamie Parker Kandidat/e
Best Featured Actor in a Play Anthony Boyle Kandidat/e
Best Featured Actress in a Play Noma Dumezweni Kandidat/e
Best Direction of a Play John Tiffany Fitues/e
Best Choreography Steven Hoggett Kandidat/e
Best Scenic Design in a Play Christine Jones Fitues/e
Best Costume Design in a Play Katrina Lindsay Fitues/e
Best Lighting Design in a Play Neil Austin Fitues/e
Best Sound Design in a Play Gareth Fry Fitues/e
Drama Desk Awards Outstanding Featured Actor in a Play Anthony Boyle Kandidat/e [12]
Outstanding Director of a Play John Tiffany Fitues/e
Outstanding Music in a Play Imogen Heap Fitues/e
Outstanding Costume Design for a Play Katrina Lindsay Kandidat/e
Outstanding Lighting Design for a Play Neil Austin Fitues/e
Outstanding Projection Design Finn Ross and Ash Woodward Fitues/e
Outstanding Sound Design in a Play Gareth Fry Fitues/e
Outstanding Wig and Hair Carole Hancock Kandidat/e
Outer Critics Circle Awards Outstanding New Broadway Play Fitues/e [13]
Outstanding Featured Actor in a Play Anthony Boyle Kandidat/e
Outstanding New Score (Broadway or Off-Broadway) Imogen Heap Kandidat/e
Outstanding Director of a Play John Tiffany Fitues/e
Outstanding Choreographer Steven Hoggett Kandidat/e
Outstanding Scenic Design (Play or Musical) Christine Jones Fitues/e
Outstanding Costume Design (Play or Musical) Katrina Lindsay Kandidat/e
Outstanding Lighting Design (Play or Musical) Neil Austin Fitues/e
Outstanding Projection Design (Play or Musical) Finn Ross and Ash Woodward Fitues/e
Outstanding Sound Design (Play or Musical) Gareth Fry Fitues/e
Drama League Awards Outstanding Production of a Broadway or Off-Broadway Play Fitues/e [14]
Distinguished Performance Award Anthony Boyle Kandidat/e
Noma Dumezweni Kandidat/e
2020 Grammy Award Best Musical Theater Album Imogen Heap (producer & composer) Kandidat/e [15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Harry Potter and the Cursed Child". Harry Potter The Play (në anglisht). harrypottertheplaylondon.com. 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2015. Marrë më 26 korrik 2016.
 2. ^ Lyall, Sarah (7 qershor 2016). "'Harry Potter and the Cursed Child' Begins Previews in London, as Magic Continues". The New York Times (në anglisht). Marrë më 29 qershor 2016.
 3. ^ Evans, Greg (2 janar 2019). "Broadway's 'Harry Potter' & 'To Kill A Mockingbird' Break Box Office Records; Musicals Set House. Records". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 12 janar 2019.
 4. ^ "J.K. Rowling's "Harry Potter" in Development for West End Stage Premiere". Playbill (në anglisht). 19 dhjetor 2013. Marrë më 27 qershor 2015.
 5. ^ "Harry Potter turned into stage play". The Guardian (në anglisht). 20 dhjetor 2013. Marrë më 27 qershor 2015.
 6. ^ Battersby, Matilda (26 qershor 2015). "JK Rowling confirms new Harry Potter story for the theatre". The Independent (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 27 qershor 2015.
 7. ^ "JK Rowling to collaborate on Harry Potter play for West End". The Guardian (në anglisht). 9 maj 2014. Marrë më 27 qershor 2015.
 8. ^ "Harry Potter dhe fëmija i mallkuar". Top Chanel. 3 gusht 2016. Marrë më 10 shtator 2020.
 9. ^ "How to pre-order the Harry Potter and the Cursed Child Parts I & II script book". Pottermore.com (në anglisht). J.K. Rowling's Wizarding World. 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2016. Marrë më 22 korrik 2016.
 10. ^ "2018 Tony Award Nominations: SpongeBob SquarePants and Mean Girls Lead the Pack". Playbill (në anglisht). 1 maj 2018. Marrë më 2 maj 2018.
 11. ^ "UPDATING LIVE: The Winners of the 2018 Tony Awards". Playbill (në anglisht). 10 qershor 2018. Marrë më 10 qershor 2018.
 12. ^ Cox, Gordon (26 prill 2018). "'Carousel,' 'SpongeBob SquarePants' Lead 2018 Drama Desk Nominations (Full List)". Variety (në anglisht). Marrë më 30 prill 2018.
 13. ^ "2018 Outer Critics Circle Nominations Announced". TheaterMania.com (në anglisht). 24 prill 2018. Marrë më 24 prill 2018.
 14. ^ Evans, Greg (18 prill 2018). "Broadway's 'Harry Potter', 'Mean Girls', 'Angels in America' Among Drama League Award Nominees – Complete List". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 20 prill 2018.
 15. ^ "Grammy Awards Nominations: The Complete List". Variety (në anglisht). 21 nëntor 2019. Marrë më 21 nëntor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]