Kantoni Amplepuis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Amplepuis
Canton d'Amplepuis
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Rhône
Arrondissement Villefranche-sur-Saône
Kryeqëndra Amplepuis
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 117,48 km2
Popullsia 8.663 banorë 2009
Dendësia 73,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6901

Kantoni Amplepuis (frëngjisht: Canton d'Amplepuis) është një kantondepartamentin Rhône, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Amplepuis. Ka sipërfaqe 117.48km2 dhe popullsi 8663 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Amplepuis aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Danielle Chuzeville

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]