Kantoni Gleizé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Gleizé
Canton de Gleizé
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Rhône
Arrondissement Villefranche-sur-Saône
Kryeqëndra Gleizé
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 133,6 km2
Popullsia 24.884 banorë 2009
Dendësia 186,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6953

Kantoni Gleizé (frëngjisht: Canton de Gleizé) është një kantondepartamentin Rhône, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Gleizé. Ka sipërfaqe 133.6km2 dhe popullsi 24884 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Gleizé aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]