Kantoni Belleville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Belleville
Belleville
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Rhône
Arrondissement Villefranche-sur-Saône
Kryeqëndra Belleville
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 140,86 km2
Popullsia 24.431 banorë 2009
Dendësia 173,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6905

Kantoni Belleville (frëngjisht: Canton de Belleville) është një kantondepartamentin Rhône, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Belleville. Ka sipërfaqe 140.86km2 dhe popullsi 24431 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Belleville aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]