Kantoni Vaulx-en-Velin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vaulx-en-Velin
Vaulx-en-Velin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Rhône
Arrondissement Lyon
Kryeqëndra Vaulx-en-Velin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 20,95 km2
Popullsia 40.339 banorë 2009
Dendësia 1.925,49 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6946

Kantoni Vaulx-en-Velin (frëngjisht: Canton de Vaulx-en-Velin) është një kantondepartamentin Rhône, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vaulx-en-Velin. Ka sipërfaqe 20.95km2 dhe popullsi 40339 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vaulx-en-Velin aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]