Kantoni Neuville-sur-Saône

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Neuville-sur-Saône
Canton de Neuville-sur-Saône
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Rhône
Arrondissement Lyon
Kryeqëndra Neuville-sur-Saône
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 79,76 km2
Popullsia 43.478 banorë 2009
Dendësia 545,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6925

Kantoni Neuville-sur-Saône (frëngjisht: Canton de Neuville-sur-Saône) është një kantondepartamentin Rhône, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Neuville-sur-Saône. Ka sipërfaqe 79.76km2 dhe popullsi 43478 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Neuville-sur-Saône aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]