Kantoni Tarare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Tarare
Canton de Tarare
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Rhône
Arrondissement Villefranche-sur-Saône
Kryeqëndra Tarare
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 169,79 km2
Popullsia 22.297 banorë 2009
Dendësia 131,32 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6929

Kantoni Tarare (frëngjisht: Canton de Tarare) është një kantondepartamentin Rhône, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Tarare. Ka sipërfaqe 169.79km2 dhe popullsi 22297 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Tarare aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]