Kantoni Avize

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Avize
Canton d'Avize
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Marne
Arrondissement Épernay
Kryeqëndra Avize
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 155,31 km2
Popullsia 9.632 banorë 2006
Dendësia 62,02 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5102
Kantoni Avize – harta_foto

Kantoni Avize (frëngjisht: Canton d'Avize) është një kantondepartamentin Marne, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Avize. Ka sipërfaqe 155.31km2 dhe popullsi 9632 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Avize aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]