Kantoni Montmirail (Marne)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montmirail (Marne)
Canton de Montmirail
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Marne
Arrondissement Épernay
Kryeqëndra Montmirail
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 279,51 km2
Popullsia 7.118 banorë 2006
Dendësia 25,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5117
Kantoni Montmirail (Marne) – harta_foto

Kantoni Montmirail (Marne) (frëngjisht: Canton de Montmirail (Marne)) është një kantondepartamentin Marne, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montmirail. Ka sipërfaqe 279.51km2 dhe popullsi 7118 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montmirail (Marne) aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]