Kantoni Sompuis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Sompuis
Canton de Sompuis
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Marne
Arrondissement Vitry-le-François
Kryeqëndra Sompuis
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 309,89 km2
Popullsia 2.155 banorë 1999
Dendësia 6,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5126
Kantoni Sompuis – harta_foto

Kantoni Sompuis (frëngjisht: Canton de Sompuis) është një kantondepartamentin Marne, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Sompuis. Ka sipërfaqe 309.89km2 dhe popullsi 2155 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Sompuis aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]