Kantoni Vertus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vertus
Canton de Vertus
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Marne
Arrondissement Châlons-en-Champagne
Kryeqëndra Vertus
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 345,02 km2
Popullsia 6.442 banorë 1999
Dendësia 18,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5129
Kantoni Vertus – harta_foto

Kantoni Vertus (frëngjisht: Canton de Vertus) është një kantondepartamentin Marne, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vertus. Ka sipërfaqe 345.02km2 dhe popullsi 6442 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vertus aktualisht përbëhet nga 22 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]