Kantoni Buzançais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Buzançais
Canton de Buzançais
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre
Arrondissement Châteauroux
Kryeqëndra Buzançais
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 438,69 km2
Popullsia 12.174 banorë 2010
Dendësia 27,75 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3606
Kantoni Buzançais – harta_foto

Kantoni Buzançais (frëngjisht: Canton de Buzançais) është një kantondepartamentin Indre, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Buzançais. Ka sipërfaqe 438.69km2 dhe popullsi 12174 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Buzançais aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]