Kantoni Aigurande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aigurande
Canton d'Aigurande
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre
Arrondissement La Châtre
Kryeqëndra Aigurande
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 284,19 km2
Popullsia 5.936 banorë 2010
Dendësia 20,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3601
Kantoni Aigurande – harta_foto

Kantoni Aigurande (frëngjisht: Canton d'Aigurande) është një kantondepartamentin Indre, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aigurande. Ka sipërfaqe 284.19km2 dhe popullsi 5936 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aigurande aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]