Kantoni Castries

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Castries
Canton de Castries
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Hérault
Arrondissement Montpellier
Kryeqëndra Castries
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 169 km2
Popullsia 43.336 banorë 2009
Dendësia 256,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3407
Kantoni Castries – harta_foto

Kantoni Castries (frëngjisht: Canton de Castries) është një kantondepartamentin Hérault, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Castries. Ka sipërfaqe 169km2 dhe popullsi 43336 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Castries aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]