Kantoni Clermont-l'Hérault

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Clermont-l'Hérault
Canton de Clermont-l'Hérault
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Hérault
Arrondissement Lodève
Kryeqëndra Clermont-l'Hérault
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 148,5 km2
Popullsia 20.860 banorë Regjistrimi: 2009
Dendësia 140,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3410
Kantoni Clermont-l'Hérault – harta_foto

Kantoni Clermont-l'Hérault (frëngjisht: Canton de Clermont-l'Hérault) është një kantondepartamentin Hérault, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Clermont-l'Hérault. Ka sipërfaqe 148.5km2 dhe popullsi 20860 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Clermont-l'Hérault aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Alain Cazorla

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]