Kantoni Montpellier-1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montpellier-1
Canton de Montpellier-1
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Hérault
Arrondissement Montpellier
Kryeqëndra Montpellier
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 95 km2
Popullsia 23.554 banorë Regjistrimi: 2009
Dendësia 247,94 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3422
Kantoni Montpellier-1 – harta_foto

Kantoni Montpellier-1 (frëngjisht: Canton de Montpellier-1) është një kantondepartamentin Hérault, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montpellier. Ka sipërfaqe 95km2 dhe popullsi 23554 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montpellier-1 aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Michel Guibal

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]