Kantoni Saint-Gervais-sur-Mare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Gervais-sur-Mare
Canton de Saint-Gervais-sur-Mare
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Hérault
Arrondissement Béziers
Kryeqëndra Saint-Gervais-sur-Mare
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 191,02 km2
Popullsia 8.141 banorë 2009
Dendësia 42,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3431
Kantoni Saint-Gervais-sur-Mare – harta_foto

Kantoni Saint-Gervais-sur-Mare (frëngjisht: Canton de Saint-Gervais-sur-Mare) është një kantondepartamentin Hérault, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Gervais-sur-Mare. Ka sipërfaqe 191.02km2 dhe popullsi 8141 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Gervais-sur-Mare aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Luc Falip

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]