Kantoni Caumont-l'Éventé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Caumont-l'Éventé
Canton de Caumont-l'Éventé
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Calvados
Arrondissement Bayeux
Kryeqëndra Caumont-l'Éventé
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 142,08 km2
Popullsia 6.347 banorë 2009
Dendësia 44,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1411

Kantoni Caumont-l'Éventé (frëngjisht: Canton de Caumont-l'Éventé) është një kantondepartamentin Calvados, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Caumont-l'Éventé. Ka sipërfaqe 142.08km2 dhe popullsi 6347 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Caumont-l'Éventé aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Sylvie Lenourrichel

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]