Kantoni Pont-l'Évêque

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pont-l'Évêque
Canton de Pont-l'Évêque
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Calvados
Arrondissement Lisieux
Kryeqëndra Pont-l'Évêque
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 125,64 km2
Popullsia 10.047 banorë 2009
Dendësia 79,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1427

Kantoni Pont-l'Évêque (frëngjisht: Canton de Pont-l'Évêque) është një kantondepartamentin Calvados, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pont-l'Évêque. Ka sipërfaqe 125.64km2 dhe popullsi 10047 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pont-l'Évêque aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]