Kantoni Saint-Pierre-sur-Dives

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Pierre-sur-Dives
Canton de Saint-Pierre-sur-Dives
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Calvados
Arrondissement Lisieux
Kryeqëndra Saint-Pierre-sur-Dives
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 144,97 km2
Popullsia 7.838 banorë 2009
Dendësia 54,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1429

Kantoni Saint-Pierre-sur-Dives (frëngjisht: Canton de Saint-Pierre-sur-Dives) është një kantondepartamentin Calvados, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Pierre-sur-Dives. Ka sipërfaqe 144.97km2 dhe popullsi 7838 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Pierre-sur-Dives aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]