Kantoni La Souterraine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Souterraine
Canton de Souterraine
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Creuse
Arrondissement Guéret
Kryeqëndra La Souterraine
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 273,29 km2
Popullsia 11.186 banorë 2009
Dendësia 40,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2325

Kantoni La Souterraine (frëngjisht: Canton de La Souterraine) është një kantondepartamentin Creuse, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Souterraine. Ka sipërfaqe 273.29km2 dhe popullsi 11186 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Souterraine aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Marie-France GALBRUN

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]