Kantoni Pontarion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pontarion
Canton de Pontarion
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Creuse
Arrondissement Guéret
Kryeqëndra Pontarion
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 197,56 km2
Popullsia 2.884 banorë 2007
Dendësia 14,6 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2321

Kantoni Pontarion (frëngjisht: Canton de Pontarion) është një kantondepartamentin Creuse, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pontarion. Ka sipërfaqe 197.56km2 dhe popullsi 2884 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pontarion aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jacky Guillon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]