Kantoni Salignac-Eyvigues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Salignac-Eyvigues
Canton de Salignac-Eyvigues
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Dordogne
Arrondissement Sarlat-la-Canéda
Kryeqëndra Salignac-Eyvigues
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 201,95 km2
Popullsia 4.065 banorë 2009
Dendësia 20,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2435

Kantoni Salignac-Eyvigues (frëngjisht: Canton de Salignac-Eyvigues) është një kantondepartamentin Dordogne, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Salignac-Eyvigues. Ka sipërfaqe 201.95km2 dhe popullsi 4065 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Salignac-Eyvigues aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Michel Lajugie

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]