Kantoni Sarlat-la-Canéda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Sarlat-la-Canéda
Canton de Sarlat-la-Canéda
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Dordogne
Arrondissement Sarlat-la-Canéda
Kryeqëndra Sarlat-la-Canéda
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 220,97 km2
Popullsia 16.166 banorë 2009
Dendësia 73,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2436

Kantoni Sarlat-la-Canéda (frëngjisht: Canton de Sarlat-la-Canéda) është një kantondepartamentin Dordogne, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Sarlat-la-Canéda. Ka sipërfaqe 220.97km2 dhe popullsi 16166 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Sarlat-la-Canéda aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Fred Droin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]