Kantoni Savignac-les-Églises

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Savignac-les-Églises
Canton de Savignac-les-Églises
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Dordogne
Arrondissement Périgueux
Kryeqëndra Savignac-les-Églises
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 240,45 km2
Popullsia 9.516 banorë 2010
Dendësia 39,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2437

Kantoni Savignac-les-Églises (frëngjisht: Canton de Savignac-les-Églises) është një kantondepartamentin Dordogne, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Savignac-les-Églises. Ka sipërfaqe 240.45km2 dhe popullsi 9516 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Savignac-les-Églises aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Claude Pinault

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]