Kantoni Villepinte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Villepinte
Canton de Villepinte
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Seine-Saint-Denis
Arrondissement Raincy
Kryeqëndra Villepinte
Statistika dhe Territori
Koordinatat 2°32′00″V 48°58′00″L / 2.5333°V 48.9667°L / 2.5333; 48.9667 (Kantoni Villepinte)Koordinatat: 2°32′00″V 48°58′00″L / 2.5333°V 48.9667°L / 2.5333; 48.9667 (Kantoni Villepinte)
Sipërfaqja 10,37 km2
Popullsia 35.740 banorë 2009
Dendësia 3.446,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 9340

Kantoni Villepinte (frëngjisht: Canton de Villepinte) është një kantondepartamentin Seine-Saint-Denis, rajonin Île-de-FranceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Villepinte. Ka sipërfaqe 10.37km2 dhe popullsi 35740 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Villepinte aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]