Turizmi në Greqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Plazhi me rërë Egremnoi në ishullin grek të Lefkadës, i njohur për ujërat e tij blu kristal,,[1]është një destinacion popullor turistik.

Turizmi në Greqi ka qenë një element kyç i aktivitetit ekonomik në vend dhe është një nga sektorët më të rëndësishëm të vendit. Greqia ka qenë një destinacion dhe tërheqje e madhe turistike në Evropë që nga vitet 1970 për kulturën dhe historinë e saj të pasur, e cila reflektohet në një pjesë të madhe nga 18 Vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO, ndër më të shumtat në Evropë dhe në botë[2] si dhe për vijën e saj të gjatë bregdetare, shumë ishuj dhe plazhe.[3]

Greqia tërhoqi deri në 31.3 milion vizitorë në vitin 2019, nga 24 milion më 2015,[4][5][6][7] duke e bërë Greqinë një nga vendet më të vizituara në Evropë dhe në botë, dhe duke kontribuar në afërsisht 25% në Prodhimin e Brendshëm Bruto të vendit.[8]

Disa nga destinacionet kryesore turistike të vendit përfshijnë kryeqytetin e Athinës, ishujt Santorini, Mykonos, Rodosi, Korfuzi dhe Kreta, si dhe gadishulli i Chalkidice.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi në Greqi i ka rrënjët në kohët e lashta. Shkëmbimi kulturor u zhvillua midis kolonive greke të Magna Graeca dhe Republikës së re Romake përpara ngritjes së Romës në dominimin e Mesdheut Perëndimor. Kur Greqia u aneksua nga Perandoria Romake shekuj më vonë, shkëmbimi kulturor që filloi midis dy qytetërimeve shkaktoi si rezultat një numër të madh turistësh të lashtë romakë që vizituan qendrat e famshme të filozofisë dhe shkencës greke, si Athina, Korinti dhe Thebes, pjesërisht sepse Greqia ishte bërë provincë e Perandorisë Romake dhe grekëve iu dha shtetësia romake.

Turizmi në Greqinë moderne filloi të lulëzojë në vitet 1960 dhe 1970, në atë që u bë e njohur si turizëm masiv.[9] Gjatë asaj kohe, u ndërmorën projekte të mëdha ndërtimi për hotele dhe objekte të tjera të tilla dhe vendi pati një rritje të turistëve ndërkombëtarë ndër vite.[9] Ngjarjet ndërkombëtare si Lojërat Olimpike Verore 2004 dhe Festivali Evropian i Këngës 2006, të dyja të mbajtura në Athinë, ndihmuan shumë në nxitjen e turizmit në vend, ndërsa infrastruktura kulturore e financuar në shkallë të gjerë si Muzeu i Akropolit të Ri kontribuoi gjithashtu në fluksin e turistëve në vend. Selaniku ishte Kryeqyteti Evropian i Rinisë në vitin 2014.

Pamje panoramike e Santorini caldera, marrë nga Oia

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greqia ka një klimë mesdhetare përgjatë brigjeve dhe ishujve të saj. Pasi në brendësi të tokës, shumë zona dhe qytete përjetojnë një klimë kontinentale.[10]

Vera është zakonisht e nxehtë dhe e thatë, ndërsa dimrat janë përgjithësisht të butë dhe të lagësht. Greqia e Veriut mund të përjetojë dimër të ftohtë, ndërsa Greqia Jugore dhe ishujt përjetojnë dimër dukshëm më të butë.[11]

Infrastruktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një vend i zhvilluar shumë i varur nga turizmi, Greqia ofron një shumëllojshmëri të gjerë të objekteve turistike.[12] Infrastruktura e turizmit në Greqi është përmirësuar shumë që nga Lojërat Olimpike Verore 2004 dhe vazhdon të zgjerohet me një numër projektesh të rëndësishme veçanërisht në zonat me më pak turizëm masiv.[13]

Vendpushimet e plazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa vendpushime të njohura të plazhit përfshijnë Kretën, Rodosin, Kosin, Korfuzin, Kefaloninë, Zante dhe Skiathos duke tërhequr miliona turistë të huaj çdo vit.[14]

Hotels and facilities[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Dhomës Helenike të Hoteleve në vitin 2016, numri i hoteleve në Greqi ishte sipas klasifikimit (vendet e shtratit):[15]

Vlerësimi me yje Numri Shtretër
5 yje 444 137,210
4 yje 1,412 203,203
3 yje 2,472 185,560
2 yje 3,990 210,365
1 yll 1,412 52,215
Gjithsej 9,730 788,553

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "13 Places Where You Can See the Bluest Water in the World" (në anglisht). Travel+Leisure. Marrë më 16 mars 2017.
 2. ^ "Greece Properties inscribed on the World Heritage List (17)". Unesco (në anglisht).
 3. ^ Greece by Paul Hellander, Kate Armstrong, Michael Clark, Des Hannigan
 4. ^ "Tourism Ministry statistics impress" (në anglisht). 30 janar 2019. Marrë më 30 janar 2019.
 5. ^ "Extra 2 million tourists to visit Greece" (në anglisht). Avgi. 6 prill 2018. Marrë më 7 prill 2018.
 6. ^ "Historic records for tourism (Ιστορικό ρεκόρ για τον τουρισμό)" (në greqisht). topontiki.gr. 5 shtator 2015. Marrë më 6 mars 2017.
 7. ^ "UNWTO" (në anglisht). Tweeter. Marrë më 18 mars 2019.
 8. ^ "Tourism involves everyone" (në anglisht). 5 shkurt 2019. Marrë më 18 mars 2019.
 9. ^ a b "Greece Tourism: Information about tourism in Greece and the Greek Islands" (në anglisht). greeka.com. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2011. Marrë më 17 maj 2011.
 10. ^ "Climate in Greece: temperature, precipitation, when to go, what to pack". www.climatestotravel.com (në anglisht). Marrë më 2018-02-19.
 11. ^ "Climate of the World: Greece | weatheronline.co.uk". www.weatheronline.co.uk (në anglishte britanike). Marrë më 2018-02-19.
 12. ^ "Country Information" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2013. Marrë më 9 qershor 2015.
 13. ^ "Luxury Resorts and Residences in Greece – Costa Navarino" (në anglisht). Marrë më 9 qershor 2015.
 14. ^ "Archived copy" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 shtator 2017. Marrë më 3 qershor 2018.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 15. ^ "Ξενοδοχειακό Δυναμικό Ελλάδας 2016 - Σύνολο Χώρας" (PDF) (në greqisht). grhotels.gr. 2016. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 dhjetor 2018. Marrë më 22 korrik 2023.