Kantoni Lembeye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de Lembeye)
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Lembeye
Canton de Lembeye
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Aquitaine
Departamenti Pyrénées-Atlantiques
Arrondissement Pau
Kryeqëndra Lembeye
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 227 km2
Popullsia 5.195 banorë 2009
Dendësia 22,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6418
Kantoni Lembeye – harta_foto

Kantoni Lembeye (frëngjisht: Canton de Lembeye) është një kantondepartamentin Pyrénées-Atlantiques, rajonin AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lembeye. Ka sipërfaqe 227km2 dhe popullsi 5195 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Lembeye aktualisht përbëhet nga 31 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

  • 2011-2014 - Michel Chantre

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]